Skip to content

Hudební knihovna

Skladby z vysílání Oldies Radia a jejich zajímavé příběhy, které stojí za to znát.

Fleetwood Mac – Man Of The World
Lukáš Berný
Původní fanoušci skupiny Fleetwood Mac jí nikdy nemohli odpustit, že opustila bluesové vody a vydala se cestou pop music. Naopak ti, kteří ji „objevili“ v této druhé fázi její kariéry, zpravidla rané písně této skupiny nevyhledávají. Nemá smysl hodnotit, co je „lepší“, v obou érách vznikly nádherné písně a nás z jejich bohaté diskografie dnes zajímá Man Of The World.
Derek and the Dominos – Bell Bottom Blues
Lukáš Berný
Ačkoliv je se skupinou Derek and the Dominos spojený především...
Melanie – Lay Down (Candles In The Rain)
Redakce
Asi nebylo velkým překvapením, když se rozhodla zpěvačka jménem Melanie Anne Safka-Schekeryk zkrátit si umělecké jméno na familiérnější Melanie. Krásnou rodačku z New Yorku si dnes připomeneme skrze její píseň Lay Down (Candles In The Rain).
Paramounts – Posion Ivy
Lukáš Berný
Skladatelský tým Jerry Leiber a Mike Stoller má na svém kontě desítky veleslavných rock and rollových hitů, které zpívali Elvis Presley, Little Richard, Cliff Richard, Beatles, Hollies, Buddy Holly a mnoho mnoho dalších. Písničku Poison Ivy najdeme v repertoáru desítek z nich.
Bruce Springsteen – Born In The U.S.A.
Redakce
Bruce Springsteen, americký zpěvák a skladatel a jedna z největších stálic hudebního průmyslu. Zatímco mnoho jeho současníků je už dávno za svým zenitem, Bruce vydává stále jedno album za druhým, hraje jeden koncert delší než druhý a sklízí za oboje zasloužený ohlas i chválu. Celkově prodal už přes 120 miliónů desek. Připomeneme si dnes titulní píseň jeho vůbec nejprodávanějšího alba (přes 18 milionů prodaných) z roku 1984, patnáctinásobně platinového Born In The U.S.A.
Sly and The Family Stone  – Everyday People
Lukáš Berný
San Francisco bylo v 60. letech místem, kde vznikaly zcela zásadní hudební hity a jeden z nich si dnes připomeneme. Na hranici žánrů soulu, rocku či funku se vždy pohybovala skupina Sly and The Family Stone. Jejich prvním hitem číslo jedna byla Everyday People.
Dire Straits – Brothers In Arms
Lukáš Berný
Píseň Brothers In Arms měla v roce 1985 těžký úkol. Navázat na celosvětový úspěch předchozího singlu kapely Dire Straits, jejich vůbec největší hitu Money For Nothing. Nakonec to zvládla velmi obstojně, i když v jeho stínu přeci trošku skončila.
Elvis Presley – Can’t Help Falling In Love
Redakce
Téměř všichni fanoušci Elvise se shodují, že v šedesátých letech utápěl svůj neobyčejný talent ve velmi obyčejných, a mnohdy až podprůměrných filmech. I písničky, které pro ně nazpíval, z většiny vzal čas, ale několik perel se přece mezi nimi našlo, jednou z nich je balada Can't Help Falling In Love.
Eagles – James Dean
Redakce
Těžko hledat mezi příznivci amerického countryrocku někoho, kdo by neznal skupinu Eagles. Přes dvě desítky hitů v americkém Billboardu a milióny prodaných desek po celém světě jsou více než výmluvným vysvědčením. A také těžko hledat nějakého filmového fanouška, který nikdy neslyšel jméno James Dean.