Skip to content
QUEEN
Don't Stop Me Now

Právě teď ON-AIR

Ranní vysílání
 a Kuba Alexa
Ranní vysílání
 a Kuba Alexa
QUEEN
Don't Stop Me Now

Hudební knihovna

Skladby z vysílání Oldies Radia a jejich zajímavé příběhy, které stojí za to znát.

Sweet – Tom Tom Turnaround
Lukáš Berný
Když se potkal číšník z londýnského nočního klubu Nicky Chinn s emigrantem z Austrálie Mikem Chapmanem, mezi těmi dvěma cosi tvůrčího zajiskřilo. Oba se zabývali muzikou a zkoušeli psát písničky a napadlo je, že by to mohli zkusit spolu. Jako Lennon s McCartneym nebo Jagger s Richardsem.
Steve Miller Band – The Joker
Lukáš Berný
Kapela Steve Miller Band se od konce šedesátých let protloukala hudebními žebříčky s občasnými vlažnými zásahy, až přišel konečně průlom a celosvětový hit v podobě singlu The Joker. A tehdy pro kapelu začaly příslovečné zlaté časy.
Elvis Presely – Viva Las Vegas
Redakce
Elvis Presley pro své filmy v 60. letech natočil desítky písniček. Popravdě řečeno většinu z nich vzal čas, nicméně některé odolaly a patří do jeho zlatého fondu. Kupříkladu titulní melodie filmu Viva Las Vegas zažila už několik znovuzrození. Dnes si právě její osud přiblížíme.
Chris Montez – Let’s Dance
Lukáš Berný
Ezekiel Christopher Montanez je americký zpěvák známější pod zkráceným jménem jako Chris Montez. Narodil se v početné latinskoamerické rodině v Los Angeles a jeho největším úspěchem byl rock and rollový hit Let’s Dance.
Roy Orbison – Oh, Pretty Woman
Lukáš Berný
Jsou okamžiky, kdy nesmrtelné hity mohou lehce vzniknout z drobné situace každodenního života. Kupříkladu když Roy Orbison a jeho skladatelský partner Bill Dees vymýšleli nový singl, vešla do pokoje Royova žena. Byla to krásná žena, tedy Pretty Woman…
Meat Loaf – Dead Ringer For Love
Redakce
Ačkoliv většina herců umí alespoň průměrně zpívat, málokterý začne svou kariéru skutečně dělit mezi obě profese a v obou mít vyrovnaný úspěch. Mezi ty, kteří to dokázali, patří např. Američan Marvin Lee Aday nebo jeho kolegyně Cherilyn Sarkisian, kteří si dokonce zazpívali jednu píseň společně. Že vám ta jména nic neříkají? Možná spíše tedy jejich umělecké pseudonymy – Meat Loaf a Cher.
John Denver – Leaving On a Jet Plane
Lukáš Berný
John Denver byl synem válečného hrdiny (původem z Německa) a matky s irskými předky. Žili ale v Americe, kde Johnovi jeho irská babička dala první hudební základy. Jasně tím určila vnukovu životní cestu, která rozhodně nekopírovala otcovu vojenskou kariéru. Změnil si příjmení z Deutschendorf na Denver a vrhl se do folkových vod.
Searchers – When You Walk In The Room
Redakce
Skupina Searchers se pojmenovala podle kovbojky s Johnem Waynem, kterou oba její zakladatelé Mike Pender a John Mcnally nadšeně obdivovali v místním kině (je pravdou, že snímek dodnes patří k zajímavějším westernům v bohaté Wayneově filmografii). První hit pro Searchers znamenal hned první singl (Sweets For My Sweet, 1963) a po tři léta patřili k bezkonkurenčně nejúspěšnějším liverpoolským skupinám. Jedním z jejich nejznámějších hitů zůstává píseň When You Walk In The Room.
Genesis – Land Of Confusion
Lukáš Berný
Jenom několikrát se v historii někomu podařilo natočit album, které zpětně působí spíše jako deska typu Greatest Hits. Našli bychom takové v repertoáru Beatles či Bruce Spingsteena, někdo by možná navrhl Led Zeppelin, jiný Mamas And Papas nebo Boba Dylana. Ve výčtu by rozhodně nemělo chybět také album Invisible Touch skupiny Genesis. V letech 1986–87 z něj v Americe bezpečně zabodovalo v nejlepší pětce hned pět singlů za sebou.