Skip to content

Hudební knihovna

Skladby z vysílání Oldies Radia a jejich zajímavé příběhy, které stojí za to znát.

ZZ Top – Gimme All Your Lovin'
Lukáš Berný
Vznikli v Texasu, hrají od roku 1969, vystačí si v základu se třemi nástroji a dvěma bradkami, podle kterých je poznají naprosto všichni. ZZ Top mají jedenáct zlatých a sedm platinových desek, jen v Americe prodali na 25 miliónů desek a jsou členy Rock and rollové síně slávy. Dnes si představíme jejich Gimme All Your Lovin'.
Arrows – I Love Rock and Roll
Redakce
Anglická kapela The Arrows přišla v polovině 70. let jako první na hitparádový trh s písničkou I Love Rock And Roll. Přesto se tehdy velkým hitem nestala, ačkoliv už o pár let později se jí prodávaly miliony. Tak si tuto oslavu rock and rollu dnes připomeňme.
Mojos – Everything's Alright
Redakce
V roce 1963 naplno prorazili Beatles a spustili tím na dva roky mánii, které se říkalo merseybeatová horečka. Městem Liverpool, kde v začátcích Beatles hrály stovky kapel, protéká totiž řeka Mersey, a právě ta dala název stylu vycházejícímu z rock and rollu a blues. Dnes si připomeneme jeden hitů této éry od kapely Mojos - Everything's Alright.
Tommy James And The Shondells – Crimson And Clover
Lukáš Berný
Ačkoliv se skupina Tommy James And The Shondells nejvíc proslavila tanečními hity Hanky Panky nebo Mony Mony, v době rozletu psychedelie a hippies zatoužili zkusit něco jiného, co by více korespondovalo s dobovou náladou. A vyšlo jim to na jedničku. Doslova.
Supremes – Stop! In The Name Of Love
Redakce
Hádka mezi dvěma milenci není příjemnou věcí pro nikoho, ovšem i taková věc může inspirovat vznik slavného hitu. A právě to je případ jedné z nejslavnějších písní dívčí skupiny Supremes – Stop! In The Name Of Love.
Tom Petty – Runnin’ Down A Dream
Lukáš Berný
Tom Petty a jeho skupina Heartbreakers s železnou pravidelností vydávali alba již od sedmdesátých let až do předčasného odchodu Toma Pettyho v roce 2017. Přesto si Tom Petty několikrát od skupiny odskočil k sólovým projektům. Prvním bylo album Full Moon Fever v roce 1989.
Wings – With A Little Luck
Lukáš Berný
Silná melodie, spousta optimismu a prostor kolem pěti minut, to byl v 70. letech zaručený recept na hitové písně Paula McCartneyho. With A Little Luck, hit alba London Town, přesně splňoval všechna tato kritéria.
Ronettes – Be My Baby
Lukáš Berný
Naše televizní stanice rok co rok nasadí do svého programu film Hříšný tanec. Leckým sice vysmívaný snímek každoročně zabere nejen kvůli jednoduchému romantickému příběhu, ale i skvělé muzice, kterou v něm tvůrci použili. Jednou z jeho stěžejních písní je i Be My Baby dívčí skupiny Ronettes.
Cat Stevens – Matthew And Son
Lukáš Berný
Prvotní inspirací pro dnešní písničku hudební knihovny se stala vteřina během jízdy autobusem. Stevens zahlédl výlohu obchodu, kde byl nápis Matthew And Son (Matthew a syn). Protože se nudil, než dojel do cíle cesty, vymyslel si k němu příběh, kterému posloužila za inspiraci i jeho přítelkyně. Netušil, že právě složil svůj první hit. Psal se rok 1966.