Skip to content

Hudební knihovna

Skladby z vysílání Oldies Radia a jejich zajímavé příběhy, které stojí za to znát.

Eric Clapton – Swing Low, Swing Chariot
Lukáš Berný
V roce 1974 Eric Clapton proslavil po celém světě reggae písničku I Shot The Sheriff od Boba Marleyho. Mnozí pak předpokládali, že jeho následující hit v podobném duchu pocházel taky z Jamajky, ale to byl omyl. Když se zaposlouchali do slov, zjistili, že zpívá Swing Low, Sweet Chariot, americkou písničku z 60. let – ovšem 19. století.
David Dundas – Jeans On
Lukáš Berný
Nestává se to často, ale konec konců – proč ne? I šlechtic může zpívat rock and roll a lord David Paul Nicholas Dundas se do toho dal v sedmdesátých letech. Dnes představujeme jeho hit Jeans On.
Wings – Live And Let Die
Lukáš Berný
Bondovka Live And Let Die měla premiéru v roce 1973 a diváci už předem byli velmi zvědaví. Do té doby hrál agenta 007 Sean Connery s jedinou výjimkou v roce 1968, kdy jej ztvárnil Australan George Lazenby. Po filmu Diamanty jsou věčné ale Connery i přes na svou dobu astronomické honoráře odmítl Bonda dále hrát a producenti najali herce, jehož i sám autor bondovek Ian Fleming původně navrhoval – Rogera Moora. Právě snímek Live And Let Die byl jeho premiérou a o titulní melodii byl požádán Paul McCartney.
Manfred Mann – The Mighty Quinn
Lukáš Berný
Prahu již opakovaně navštívil Klaus Voormann, berlínský rodák, který ale většinu profesního života prožil v Británii a Americe, jednak jako výtvarník (dělal např. obaly desek Beatles Revolver nebo Anthology) a jednak jako muzikant. Nejvíce je spojený se skupinou Manfred Mann, od které si dnes přiblížíme dylanovku Mighty Quinn.
Tommy Roe – Sheila
Lukáš Berný
„Máte hit číslo jedna! Musíte hned vyrazit na turné, lidé Vás chtějí vidět!“ Tak nějak reagovala firma ABC Paramount, když se singl jejich nové hvězdy vyšvihl v hitparádě na vrchol. Zaražený Tommy Roe ale prý tehdy odpověděl, že to přeci nemůže, musí chodit do práce ve firmě GE, kde je zaměstnaný jako elektrikář.
Guess Who – American Woman
Lukáš Berný
Je to jeden z mnoha paradoxů v hudbě. Jakmile se v názvu písně objeví slovo „American“, posluchači, mnohdy i rodilí mluvčí, ji automaticky považují za znak patriotismu Spojených států amerických. Právě to je mylný osud hitu American Woman (Americká žena) od skupiny Guess Who.
Doors – L. A. Woman
Lukáš Berný
L. A. Woman je vůbec poslední album, které Jim Morrison nazpíval se skupinou Doors před svou smrtí. Ačkoliv kapela pokračovala v kariéře dál a vydala i dvě alba bez Morrisona, její slavná éra se uzavřela právě touto deskou. Představíme si dnes její titulní píseň.
Wings – Silly Love Songs
Lukáš Berný
Někteří lidé chtějí zaplnit svět hloupými písničkami o lásce. A já se ptám, co je na tom špatného? To zpívá Paul McCartney v textu písničky Silly Love Songs a vystihuje tím gró textů celé historie pop music.
Marvin Gaye – I Heard It Through The Grapevine
Lukáš Berný
HUDEBNÍ KNIHOVNA Marvin Gaye zpíval v kostele už jako malý chlapec, poté mu učarovaly tehdy moderní hudební styly: blues, rhythm and blues a rock and roll, zejména vokálně laděná forma zvaná doo wop. Prošel několika skupinami, ale rozjezd zbrzdila vojna. Když se z ní vrátil, zkoušel to jako studiový bubeník...