Skip to content
https://cdb.radia.cz/content/covers/2f/ce/thumbnails/2fce5a2c474bd4ad3e0aed99f709efb2-image(image200).jpeg
  PAUL SIMON
  Late in the Evening

 

 

 

  PAUL SIMON
  Late in the Evening

Hudební knihovna

Skladby z vysílání Oldies Radia a jejich zajímavé příběhy, které stojí za to znát.

Pink Floyd – Wish You Were Here
Redakce
O Pink Floyd se znovu hodně mluví, protože v reedici vychází kompletní katalog jejich alb. Připomeneme si dnes titulní skladbu jednoho z těch nejznámějších – Wish You Were Here.
Dave Clark Five – Bits And Pieces
Redakce
Kapela Dave Clark Five patřila k nejúspěšnějšímu exportu Velké Británie v 60. letech. Po Beatles a Rolling Stones zejména v Americe skórovali neuvěřitelně dlouhou sérií hitových singlů postavených buď na dupavém tanečním rytmu nebo na harmonických baladických vokálech. Jedním z největších byl hit Bits And Pieces.
David Bowie – Changes
Redakce
Někteří říkali Davidu Bowiemu hudební chameleon, protože dokázal obsáhnout prakticky jakýkoliv hudební žánr, a přesto zůstat svůj. Byl - a stále je - jednou z nevlivnějších hudebních osobností zejména druhé poloviny 20. století . Před svým finálním comebackem s albem Blackstar se po zdravotních problémech více uzavřel do rodinného kruhu a ostatně právě ten inspiroval jeho hit Changes.
Ram Jam – Black Betty
Redakce
V hudebních dějinách není vůbec neobvyklé, že vyjde nějaká písnička a buď propadne, nebo se i stane menším hitem, ale teprve její předělávka, která vznikne třeba i po mnoha letech, se stane opravdovým nadčasovým hitem. Právě to je příběh Black Betty od skupiny Ram Jam.
Tony Orlando & DAWN – Tie A Yellow Ribbon (Round The Ole Oak Tree)
Lukáš Berný
Již několikrát jsme narazili na písně vydané pod názvem skupin, které byly v době nahrávání pouze fiktivním titulkem na etiketě desky. Ve skutečnosti za nimi stáli profesionální studioví hudebníci. I skupina Dawn vznikla zprvu jako fikce, kterou až úspěch dodatečně „zhmotnil“.
Bon Jovi – Runaway
Lukáš Berný
Skupina Bon Jovi patří k nepřehlédnutelným rockovým hvězdám. Ačkoliv jejich sláva naplno propukla až s vydáním třetího alba Slippery When Wet (1986), první body získali už o tři roky dříve s písní pojmenovanou jako jeden starší hit – Runaway. Byl v tom jediný problém, skupina Bon Jovi tehdy ještě neexistovala…
Chicken Shack – I’d Rather Go Blind
Lukáš Berný
V 60. letech britské skupiny přímo hltaly americký rock and roll. Nemalá základna skupin ale rock and roll jako takový ne snad odmítala, ale považovala jen za horší odnož klasického amerického blues. Jednou z takových byli i Chicken Shack.
Yardbirds – Still I'm Sad
Lukáš Berný
Skupina Yardbirds se proslavila především singly, které pro ně napsal zprvu sice amatérský, ale o to talentovanější skladatel Graham Gouldman: For Your Love a Heart Full Of Soul. Zkusili to tedy i do třetice a skladatele je opět nezklamal s písní Evil Hearted You. Zájem ovšem vzbudila i druhá strana tohoto singlu, autorská skladba skupiny Still I'm Sad.
Fleetwood Mac – Man Of The World
Lukáš Berný
Původní fanoušci skupiny Fleetwood Mac jí nikdy nemohli odpustit, že opustila bluesové vody a vydala se cestou pop music. Naopak ti, kteří ji „objevili“ v této druhé fázi její kariéry, zpravidla rané písně této skupiny nevyhledávají. Nemá smysl hodnotit, co je „lepší“, v obou érách vznikly nádherné písně a nás z jejich bohaté diskografie dnes zajímá Man Of The World.