Skip to content

Amen Corner – (If Paradise Is) Half as Nice

Andy Fairweather-Low je muzikant, jehož jméno u nás není tak známé jako některých jeho kolegů. Ale rozhodně neprávem. Jeho rukopis se totiž podepsal pod hudbou muzikantů, jako jsou Who, Roger Waters, Joe Satriani, Eric Clapton, George Harrison, Linda Ronstadt a mnoha mnoha dalších. Dnes se podíváme do jeho začátků.

V 60. letech byl Andy Fairweather-Low členem skupiny Amen Corner, která se pojmenovala po diskotéce, na kterou chodili Andy a jeho kolegové čerpat inspiraci. Hrál se na ní totiž výlučně americký soul. Ten vzápětí hudebníci zkombinovali se svým velšským stylem a brzy si našli své posluchače. Už první singl Gin House Blues se dostal do první dvacítky hitů. Největším úspěchem se ale stal až ten pátý – (If Paradise Is) Half as Nice. S americkým soulem měl přitom společného pramálo…

Skladbu napsal Ital Lucio Battisti, výrazná postava italské hudební scény 60. – 90. let a muzikant známý tím, že naprosto odmítal veřejně koncertovat. Pod názvem Il paradiso della vita ji složil pro zpěvačku jménem Ambra Borelli (používala častěji pseudonym La Ragazza 77). Úspěšnější se ale stala v podání další Italky jménem Patty Pravo – a to už si jí všimli Britové.

Nejprve se ji producenti snažili udat kapele Tremeloes, která z italských hitparád úspěšně čerpala, nicméně ti ji odmítli. Výrazný producent, spojený s kapelami jako Who nebo Kinks, Shel Talmy, tehdy pomáhal rozjet nové hudební vydavatelství Immediate. To přetáhlo pod svou střechu právě Amen Corner a nabídlo jim písničku k natočení. Kapela souhlasila a brzy z prvního místa žebříčku odsunula hit Blackberry Way od konkurenčních Move (jejich leadera Roye Wooda se to ale rozhodně nedotklo, naopak jim vzápětí napsal další hit Hello Susie).

Andy později na tuto ranou slávu vzpomínal: „Amen Corner nám všem změnili život. Podepsali jsme kus papíru a bylo to. Nedostávali jsme skoro žádné peníze, což bylo asi dobře, protože bych to všechno rozházel. Manažer nám řekl, že se postará o písničky, které budeme hrát, a posílal nás z místa na místo. Pamatuju se, že když Half as Nice vyletěla na číslo jedna, byli jsme zrovna ve Španělsku.“ Nakonec se tento život skupině přejedl. Společnost Immediate začala krachovat a muzikanti chtěli navíc dělat náročnější muziku. Rozhodně alespoň Andy Fairweather-Low, který z toho důvodu kapelu opustil a vydal se svou vlastní, velmi zajímavou hudební cestou.