Skip to content

Rachel Sweet – B-A-B-Y

Jistá nostalgie po hudbě a náladě šedesátých let zavládla v Británii i Spojených státech už v letech sedmdesátých. To odstartovalo zájem o dodnes populární revivalové skupiny a zpěváky. O tuto vlnu zájmu se otřela i mladičká americká zpěvačka a herečka, která svého času platila za idol jak dospívajících dívek, tak i objekt zájmu dospívajících chlapců. Jmenovala se Rachel Sweet a v jejích šestnácti letech ji proslavil hit B-A-B-Y.

Písničku B-A-B-Y složili dva zkušení skladatelé a dlouholetí umělečtí partneři Isaac Hayes a David Porter. Stáli za takovými nadčasovými hity jako Hold On I’m Comin’, Soul Man nebo When Something Is Wrong With My Baby a výrazně pomohli proslavit hudební produkční firmu Stax Records. Právě z této hudební stáje pocházela první interpretka skladby B-A-B-Y Carla Thomas.

Carla Thomas
, dcera známého hudebníka Rufuse Thomase, byla velkým objevem zmíněné firmy a často se jí přezdívalo královna memfiského soulu. Písničku B-A-B-Y vybrala jako otvírák svého alba Carla (1966) a věřila jí natolik, že nahrávku vydala i jako svůj nový singl, který ji po letech vrátil do Top 20 (#14, v R&B žebříčku dokonce #3). O rok později skladbu natočila zajímavá britská formace Ferris Wheel, jejich verze ale nezaznamenala větší ohlas, což o deset let později změnila zmíněná Rachel Sweet.

Rachel Sweet
je americká herečka, zpěvačka a moderátorka z Ohia. Už jako malé děvčátko vystupovala se známým komikem Mickeym Roonym, což ji uvedlo do světa showbusinessu. Zkoušela to s country i rock and rollem, ale trefa do černého byla až její verze soulové B-A-B-Y, která ji poprvé vystřelila do hitparád (nejvyšší umístění bylo #35 ve Velké Británii). Rachel také notně využívala své – v šestnácti letech – stále poměrně dětské image, kterou uměla v kombinaci s vyspělým hlasem chytře využít, když se postupně stylizovala do role jakési provokativní Lolitky. Na konci 80. let uváděla i vlastní televizní show The Sweet Life (HBO). Nazpívala i několik dalších hitů jako I Go To Pieces, Everlasting Love, Then He Kissed Me nebo Voo Doo.

Písnička B-A-B-Y, právě v podání Rachel Sweet, zazněla mimo jiné i v populárním seriálu Gilmorova děvčata.