Skip to content

Zemřel Don Everly

V sobotu 21. srpna zemřel let Don Everly (na snímku vpravo). Spolu se svým bratrem Philem oba změnili tvář rock and rollu, a to zejména nezaměnitelnými harmonickými dvojhlasy. Jejich hraní na akustické kytary a pěvecký styl inspirovaly na přelomu 50. a 60. let tisíce následovníků včetně mnohých nejslavnějších skupin.

Don a Phil Everlyovi vyrostli v hudební rodině a zpěvu se věnovali od dětství. Typickým znakem jejich stylu bylo kombinování folkových, countryových a rock and rollových prvků s charakteristickou barvou jejich harmonických vokálů. Proslavili se deskou Bye Bye Love v roce 1957, po níž následovaly nadčasové hity jako Wake Up Little Susie, All I Have to Do Is Dream, Bird Dog, (Till) I Kissed You, Cathy’s Clown, Problems a mnoho dalších. Za své přímé vzory je označovali Beatles, Beach Boys, Hollies, Bee Gees, Simon & Garfunkel aj. Byli též členy Rock and rollové i Countryové síně slávy.

V době, kdy společně nevystupovali, slavil Don úspěchy s doprovodnou skupinou Dead Cowboys, s níž se soustředil na countryovou scénu v Nashvillu. Spolupracoval též s Albertem Leem nebo Emmylou Harris. Příležitostně sólově vystupoval i po smrti mladšího bratra Phila (1939–2014), např. jako host na turné Paula Simona. Podporoval též americkou prezidentskou kandidátku Hillary Clinton.

Don Everly zemřel ve věku 84 let v rodinném prostředí ve svém domě v Nashvillu, příčina úmrtí nebyla zveřejněna.