Skip to content

Zager & Evans – In The Year 2525

One hit wonder“, tak říkají Američané skupinám nebo zpěvákům, kteří zazáří jedním hitem a ztratí se v propadlišti dějin. Právě takový byl i osud dvojice, která si říkala Zager & Evans a zazářila hitem In The Year 2525.
Denny Zager a Rick Evans byli studenti z Nebrasky, kteří ve škole zpívali v kapele Eccentrics. Tvořili ji ještě další studenti Mark Dalton (baskytara) a Dave Trupp (bicí). Rick Evans jednou přinesl text o katastrofické vizi budoucnosti, kdy lidé postupně zdevastují celou planetu Zemi (text písně je skládán z pohledů na Zem v letech 2525, 3535, 4545, 5555 a 6565.  Danny Zager k ní napsal melodii a budoucí hit byl na světě. To se psal rok 1964, ale na slávu si skladba musela ještě počkat, chlapci ji nahráli a vydali až v roce 1968. Zprvu se hrála jen v lokálních stanicích v Texasu, ale její známost a sláva rychle rostla.
Nakonec z toho byl enormní úspěch roku 1969. In The Year 2525 vyskočila na #1 jak v Británii, tak v Americe, kde se držela na prvním místě po dobu šesti týdnů, během kterých Neil Armstrong stanul na Měsíci a proběhl festival ve Woodstocku. Získala zlatou desku za čtyřnásobně milionový prodej (celosvětově se prodalo kolem 10 miliónů desek) a také cenu udělovanou za umělecká díla v oblasti sci-fi Hugo Award. Z prvního místa ji v Americe sesadili až Rolling Stones s Honky Tonk Women, v Británii, kde vyšla později, naopak porazili Zager & Evans Rolling Stones (a až později je sesadila Bad Moon Rising od Creedence Clearwater Revival).
Paradoxně další singly dvojice už úspěch nezopakovaly, singly jako Mr. Turnkey nebo Help One Man Today sice zaznamenaly vlažný ohlas např. v Austrálii, ale dvojice skutečný hit už neměla. Brzy se také jejich cesty rozpojily, ačkoliv zůstali přáteli dodnes. A také se oba pohybují v hudebním světě, Denny Zager kupříkladu vyrábí vlastní kytary značky Zager EZ-Play.
V animovaném seriálu Futurama píseň parodovali pod názvem In the Year 252525, industriální skupina Laibach natočila cover verzi v roce 1994. U nás písničku s českým titulem Ve století 29. nazpívala Marta Kubišová, ale až těsně před zákazem činnosti, takže ve známost její verze už příliš nevešla. Převzali  ji také Francouzka Dalida nebo Řek Takis Antoniadis, celkem vzniklo na šedesát různých předělávek. Hit zazněl i ve filmech jako Vetřelec 3, Tunelové krysy nebo Divnej týpek. V roce 2001 se po útocích na USA objevila na seznamu písniček „nedoporučených k rozhlasovému vysílání“ pro americké stanice.