Skip to content

Yes – Wonderous Stories

Skupina Yes je známá především díky virtuozitě, s jakou ovládá hudební nástroje, což nejlépe reprezentují její slavná progresivní art rocková alba jako Fragile nebo Close To The Edge. Ovšem pokud muzikanti z Yes chtěli, uměli nabídnout i řekněme popovější píseň, která zabodovala také v žebříčcích. Dokladem je hit Wonderous Stories.

Yes se vždy soustředili spíše na svá alba než na singlový trh. Stejně tak Wonderous Stories vznikala jako řadová skladba osmého alba skupiny Going For The One. Nakonec jim ale bylo jasné, že snová skladba sice nedává muzikantům prostor předvést nějaké progresivní technické postupy, zato je to velmi silný komerční materiál. Melodie přímo vybízela k opakovanému poslechu a poetický, až spirituálně laděný text o lásce sliboval mezi posluchači jistý zásah. A přesně to se také stalo, Yes si poprvé v kariéře připsali skutečný singlový hit, když v britské Top 10 zabodovali na 7. místě.

Wonderous Stories
složil Jon Anderson, zpěvák mimořádně vysoko posazeného hlasu, který také přirozeně hlavní vokál nazpíval. A právě Wonderous Stories se stala jedním z důvodů, proč se do kapely vrátil původní člen, klávesista Rick Wakeman. Ten kapelu opustil v roce 1974, nespokojený s tehdejší hudební produkcí kapely. V době příprav alba Going For The One jeho místo za klávesami zastupoval Švýcar Patrick Moraz, který ale mezi ostatní hudebníky příliš nezapadl (stejně jako později mezi členy Moody Blues). Když se Yes rozhodli vyřešit spory jeho odchodem, navrhl manažer oslovit znovu Wakemana.

Rick Wakeman
, který si zatím odpočinul na sólové dráze, se šel na skupinu podívat a dle svých slov nemohl uvěřit, jak se její styl proměnil. Když mu vzápětí pustili zkušební nahrávky z nové desky, mimo jiné právě píseň Wonderous Stories, s chutí souhlasil a začal opět s kapelou nahrávat.

A skladba dodnes nechybí v koncertním repertoáru skupiny, stejně jako na sólových vystoupení Jona Andersona.