Skip to content

Yardbirds – Still I'm Sad

Skupina Yardbirds se proslavila především singly, které pro ně napsal zprvu sice amatérský, ale o to talentovanější skladatel Graham Gouldman: For Your Love a Heart Full Of Soul. Zkusili to tedy i do třetice a skladatele je opět nezklamal s písní Evil Hearted You. Zájem ovšem vzbudila i druhá strana tohoto singlu, autorská skladba skupiny Still I’m Sad.

Již na první poslech vybočovala ze všeho, co doposud Yardbirds natočili. Navrstvené vokální harmonie připomínající jakýsi gregoriánský chorál byly notně vzdálené rhythm and bluesovým písničkám, které tvořily základ repertoáru skupiny. Autorem textu byl baskytarista Paul Samwell-Smith, o melodii se postaral bubeník Jim McCarty.

„Ano, ta slova opravdu napsal Paul,“
potvrdil McCarty. „Hodně to odráželo ztrátu dívky, nebo kohokoliv, ta slova byla opravdu citlivě napsaná. Taky zapojil pocity z toho, co kolem sebe viděl v přírodě. Dost nás zajímalo, co zpíváme. Dávali jsme si na textech záležet a měly docela široký záběr, Keith (Relf, zpěvák, pozn.) a Paul v tom byli asi nejlepší.“ V jiném rozhovoru komentoval skladbu: „Still I’m Sad byla trochu jiná (než hit Shapes Of Things, pozn.), pořád ale myslím velmi originální. Myslím, že jsme se vždycky snažili znít originálně, o to nám šlo.“

V Americe vyšla Still I’m Sad v kombinaci s jinou A stranou, s typickou rhythm and bluesovou písní I’m A Man. Zazněla také v ceněném americkém dramatu Muži se zbraněmi (1997). A dodejme, že ve hvězdných kytarových sestavách skupiny vznikla Still I’m Sad za „éry“ Jeffa Becka. Současná sestava Yardbirds, kterou táhne právě autor melodie bubeník Jim McCarty, dodnes skladbu zařazuje na svá koncertní show.