Skip to content

Wings – With A Little Luck

Silná melodie, spousta optimismu a prostor kolem pěti minut, to byl v 70. letech zaručený recept na hitové písně Paula McCartneyho. With A Little Luck, hit alba London Town, přesně splňoval všechna tato kritéria.
Rok 1977 měl být pro McCartneyho kapelu Wings dalším prací nabitým rokem. Měli za sebou největší dosavadní turné po Americe, alba Venus And Mars a Wings At The Speed Of Sound se prodávala po miliónech, singl Mull Of Kintyre dokonce v prodejnosti trumfl starý rekord beatlesovské She Loves You a stal se vůbec největší trhákem Paulovy kariéry. Paul tedy zamluvil studio Abbey Road a kapela začala tvořit základ budoucího alba London Town. Nicméně tentokrát Paulovi něco chybělo. Cítil, že v sessions chybí správná tvůrčí energie. A tak zkusil zopakovat nápad s někdejší přípravou alba Band On The Run – zcela změnit prostředí nahrávání. Skupina se proto i s nahrávacím aparátem nastěhovala na jachtu Fair Carol a odpluli natáčet do Karibiku, kde pracovali přímo na palubě jachty. Mezitím zjistila Paulova žena Linda (také členka skupiny), že je těhotná…
Natáčení na lodi bylo velké dobrodružství, skupina například zkoušela nahrávat přímo během plavby, což mělo za následek zboření celých bicích Joea Englishe. Navíc slunečný Karibik ani krásně modré moře nedokázaly vymazat stále vyhrocenější emoce v kapele. Všichni si oddechli, když si Lindino postupující těhotenství vyžádalo přerušení natáčení. Ve skutečnosti se tím nejúspěšnější sestava Wings rozpadla, ač to tehdy ještě nikdo nevěděl. Bubeník English se vrátil do Ameriky k rodině, kytarista Jimmy McCulloch vzal nabídku od právě oživené skupiny Small Faces. Po narození McCartneyho jediného syna Jamese skupina tedy dokončila desku prakticky ve dvou lidech – vedle Paula na ní pracoval jen Denny Laine.
Přes komplikovaný vznik byla deska velmi úspěšná a brzy dosáhla nejen na zlatou, ale vzápětí i platinovou desku. Navíc singl With A Little Luck souběžně dobyl americký Billboard. Sám Paul ale asi písničku moc rád nemá, protože With A Little Luck je jedním z řady Paulových jedničkových hitů, který přesto na svých koncertech nehraje. Tato píseň dokonce nezazněla v jeho podání živě vůbec nikdy, ačkoliv ji skupina zkoušela pro plánované japonské turné na konci 70. let (ze kterého nakonec sešlo po McCartneyho zatčení, když si do Japonska přivezl pytlík marihuany).
Perličkou je, že k písni Paul natočil videoklip, který režíroval Michael Lindsay-Hogg, režisér posledního filmu Beatles Let It Be.