Skip to content

Tom Petty – Runnin’ Down A Dream

Tom Petty a jeho skupina Heartbreakers s železnou pravidelností vydávali alba již od sedmdesátých let až do předčasného odchodu Toma Pettyho v roce 2017. Přesto si Tom Petty několikrát od skupiny odskočil k sólovým projektům. Prvním bylo album Full Moon Fever v roce 1989.
Ve skutečnosti album zcela sólové nebylo, protože se na něm někteří členové Heartbreakers podíleli (Mike Campbell, Howie Epstein, Benmont Tench). Vedle nich si Tom pozval své nové kamarády ze souběžně založených Traveling Wilburys, díky čemuž se natáčení alba Full Moon Fever zúčastnili také George Harrison, Jeff Lynne, Roy Orbison a Jim Keltner.
Hit Runnin’ Down A Dream napsal Tom Petty s Jeffem Lynnem a se svým dlouholetým partnerem z Heartbreakers Mikem Campbellem. Právě v jeho domě se píseň natáčela a byl to také on, kdo měl dle Pettyho největší přínos ke vzniku hitu. Jednak vymyslel základní riff písně, dále jeho zvuk a v neposlední řadě vynikající závěrečné sólo: „Neuvěřitelně to nakopnul, byl jsem úplně hotovej z toho, co s tím udělal,“ chválil pan kapelník kytaristu. Campbell zase vyzdvihoval přínos Jeffa Lynna: „Dali jsme mikrofony k bubnům, ale Jeff přišel, sundal je a dal je do rohu, pak povídá: ‚Pojďme to spíš zkusit takhle.’ A měl pravdu. Za chvíli jsme na všechno už jen říkali: ‚Ano, pane!‘ Protože on měl prostě z 99 % vždycky pravdu.“
Narážkou v textu se Petty vrátil do svých vlastních začátků, v písni vzpomíná jak si s „Delem zpíval Little Runaway“, což je odkaz na hit raných šedesátých let, skladbu Runaway Dela Shannona. Nebyla náhoda, že v písni slavného zpěváka zmínil, protože se oba hudebníci spřátelili. A Del Shannon dokonce hostoval přímo na natáčení Full Moon Fever, ale pouze z legrace, když vydával všemožné zvuky do směsice podkreslující Pettyho monolog v polovině CD. V něm Tom říká, že s ohledem na posluchače vinylové verze alba dají malou pauzu, než si dotyční LP desku otočí. Del Shannon byl později po smrti Roye Orbisona vážným kandidátem na jeho uvolněné místo v Traveling Wilburys, ale spáchal sebevraždu dříve, než k něčemu došlo.
K písničce vznikl ještě originální videoklip, který byl téměř celý černobílý a především animovaný. Jako inspirace mu posloužil jiný animovaný snímek Malý Nemo: Dobrodružství v Dřímkově. V roce 2007 potom hit také pojmenoval dokumentární film o Pettyho kariéře.