Skip to content

Tom Petty & The Heartbreakers – Refugee

Tom Petty, muzikant, který se za celou svou kariéru prakticky nehnul od stylu a zvuku, který je mu vlastní. Nezkoušel žádné novátorství, nezkoušel příliš překvapit, zaskočit, experimentovat, a přesto se neoposlouchá; co deska, to jasný úspěch, co koncert, to vyprodané hlediště. Dnes představujeme jeho Refugee.

A začneme rovnou slovy autora: „Tohle byla reakce na tlak, který s sebou hudební business nese. Patřili jsme tehdy pod křídla firmy ABC, která se nás snažila výhodně prodat MCA, aniž by nám o tom někdo řekl, a dokonce navzdory tomu, že jim to náš kontrakt s nimi zakazoval. Byl jsem tak naštvaný na celý ten systém, že se to myslím hodně projevilo na celém albu Damn The Torpedoes. Byl jsem prostě vůči všemu v opozici, tehdy jsem si to asi ani neuvědomoval, ale teď už to vidím jasně. Někdy to chvíli trvá, než pochopíte, co vlastně sami písní říkáte nebo co vás k ní dovedlo.“

Tom Petty
v tomto případě napsal pouze slova, o hudbu se postaral věrný člen Heartbreakers, kytarista a producent Mike Campbell. Nahrávání ale dalo práci, jak Campbell dokládal: „Nemohli jsme do toho dostat tu správnou šťávu. Natočili jsme ji snad stokrát, pamatuju se, že jsem z toho už byl tak frustrovaný, že jsem – a bylo to jedinkrát v životě, co jsem to udělal – prostě odešel ze studia do města a zůstal tam dva dny. Už jsem ten tlak zkrátka nemohl vydržet. Ale když jsem se pak vrátil, znovu jsme to zkusili a najednou nám to šlo.“ Přesto s ní nepočítali jako s hitovým singlem, jak Mike dodává: „Když jsme Refugee mixovali ve studiu, pamatuju se, že přišla jedna dívka, co pracovala v recepci. Vešla dovnitř, zaposlouchala se a povídá: ‚To je hit, to je hit!‘ My se na sebe podívali a řekli si: ‚No, možná že je.‘ Někdy prostě hned nevíte…“

A byl z toho skutečně úspěch, celé album Damn The Torpedoes se probojovalo až na druhé místo žebříčků (na vrchol ho nepustila jen The Wall od Pink Floyd), singl s Refugee se stal také hitem v první dvacítce. Mnohem lépe se prodávala v sousední Kanadě (#2) nebo na Novém Zélandu (#3).

Písničku později přezpívala např. Melissa Etheridge a Tom Petty její verzi označil za vůbec nejlepší předělávku své písně, jakou kdy slyšel. V roce 1980 také pro děti nazpíval parodii soubor The Chipmunks.