Skip to content

Tom Petty – Free Fallin‘

Heartbreakers, Mudcrutch, Traveling Wilburys… ať už hrál Tom Petty s jakoukoliv skupinou, vždycky to stálo za to. Jeho desky spojuje vysoká profesionalita s jedinečným hudebním cítěním, což z něj dělá jednoho z nejvýraznějších hudebních osobností posledních padesáti let. Dnes připomeneme skladbu, kterou nenahrál s žádnou ze zmiňovaných kapel, ale v roce 1989 na svou první sólovou desku Full Moon Fever.
První sólové album vzniklo po turné s The Heartbreakers na konci 80. let, Petty usoudil, že je natočí sám za sebe, protože měl prý pocit, že se nové písničky, které napsal s Jeffem Lynnem, pro Heartbreakers zcela nehodí. Nejprve to mezi členy kapely nebylo přijato úplně s pochopením, ale nakonec na desku beztak všichni (krom bubeníka) něčím přispěli, takže to tak zcela sólové album nebylo. Navíc se na něm kromě Boba Dylana podíleli také všichni členové „superskupiny“ Travelling Wilburys, které byl Petty tehdy také členem. Album se po vydání stalo obrovským hitem, přineslo Pettymu čtyři nové hity a jen v Americe je již pětinásobně platinové.
Samotná písnička Free Fallin‘ vznikla z jamování, Tom seděl se svým dlouholetým kamarádem a producentem Jeffem Lynnem a zkoušeli zahrát všemožné nápady, které zrovna dostali. Tak začala vznikat melodie budoucí Free Fallin‘, přičemž do ní Petty začal zpívat první slova, co ho napadala, zpočátku prý jen, aby Jeffa rozesmál: „She’s a good girl… loves her mama…“ (Je to hodná holka, miluje svou mámu…). Tom Petty: „Jeff Lynne seděl vedle mě, když jsem tuhle písničku psal, popravdě ono „Free Falling“ byl jeho nápad. Myslím, že to byly jediný slova, co k tomu dodal. Hrál jsem na klávesy, Jeff poslouchal a já přišel s tím úvodním kouskem melodie. A on na to: ‚To je zatraceně dobrý.‘ Já na to: ‚Skutečně?‘ A on, že jo, tak jsem pokračoval, a abych ho rozesmál, tak jsem improvizoval slova, co mě napadala. On to rovnou natáčel na kazeťák, až jsem došel k refrénu a nevěděl, jak dál. A to si pamatuju přesně, Jeff jen řekl: ‚Freefalling‘ (Volný pád). Vůbec jsem nechápal, co tím myslí, ale prostě jsem to zazpíval a on jen: ‚Jdi výš, jdi výš, jdi výš, do oktávy.‘ Tak jsem šel o oktávu výš a najednou to bylo. Hotovo.“
Free Fallin‘ byla první natočená písnička pro album Full Moon Fever, celé album otevírala a vyšla poté i jako třetí singl z desky (předcházely I Won’t Back Down a Runnin‘ Down a Dream). Je to dodnes také Pettyho největší singlový hit. V roce 2006 k ní ještě řekl: „Free Fallin‘ je moc dobrá písnička, možná by byla i moje nejoblíbenější, kdyby nezněla odevšud. Ale jsem moc rád, že se lidem líbí.“
Vedle Toma Pettyho a Jeffa Lynna se natáčení zúčastnil ještě člen Heartbreakers a producent Mike Campbell a bubeník Phil Jones (jehož jméno najdete zase na deskách Boba Dylana, Neila Younga nebo Roye Orbisona).