Skip to content

Sting – Love Is The Seventh Wave

V roce 1986 se členové skupiny Police rozešli každý svou cestou, aby se věnovali sólovým projektům. Ačkoliv všichni dosáhli ohlasu, bezesporu nejslavnější cestu nastoupil Gordon Matthew Thomas Sumner známý pod přezdívkou Sting (Žihadlo). Dnes se podíváme do jeho první sólové desky, alba The Dream Of The Blue Turtles.

První Stingův sólový hit Spread A Little Happiness pocházel ještě z éry Police z filmového zpracování hry Brimstone And Treacle (1982), kde si Sting zahrál hlavní roli. Za první skutečně sólový hit se ovšem bere až singl ze zmíněné LP desky poeticky pojmenované „Sen modrých želv“. Nejprve zabodoval z desky vybraný singl If You Love Somebody Set Them Free, následně i ten, který nás zajímá dnes: Love Is The Seventh Wave.

Láska je sedmá vlna“, ta nejsilnější emoce ze všech, zpívá Sting v písni na hraně kalypsa a reggae. Přední hudební časopis Rolling Stone otiskl recenzi alba i konkrétní písně: „Když jsem viděl (Stingovu, pozn.) kapelu na koncertě (což by měla být letos v létě povinnost pro všechny), její hudební nadšení bylo přímo nakažlivé,“ psal Jon Pareles. „Ztrácel jsem soustředění na texty pod vlivem chytré muziky. Na desce je všechno trochu střízlivější. A na můj vkus možná až příliš vážné. Bylo jasné, že to musí přijít, vždyť Stinga dojaly k slzám problémy třetího světa, které viděl během posledního turné Police. Mám podezření, že zbytek kapely jeho názory tlačil do komerčních vyjádření, ovšem bez nich se do toho opřel: ‚Všechno krveprolití, všechen hněv, všechny zbraně, chamtivost, všechny armády a střely, všechny symboly našeho strachu…’ To jsou slova písně Love Is The Seventh Wave.“

Hudebníky Sting sezval prvotřídní. Bubnoval Omar Hakim, kterého si půjčovali Dire Straits, Miles Davis, Michael Jackson i Madonna. Na baskytaru hrál Darryl Jones, dříve rovněž u Milese Davise, nyní posledních dvacet let prakticky řadový člen Rolling Stones. O dechy se postaral slavný jazzman Branford Marsalis (bratr rovněž známého Wyntona Marsalise). A na klávesy hrál Kenny Kirkland, který svého času natočil i dvě alba s naším předním jazzovým basistou, i ve světě velmi uznávaným Miroslavem Vitoušem (ze světových jmen připomeňme jeho spolupráce s lidmi jako Jan Hammer, Chick Corea a opět Miles Davis).

Pozorným posluchačům také neujde, že do samotného závěru písně Sting zamontoval fragment někdejšího hitu Police Every Breath You Take, který svým textem o negativní posedlosti vztahem dvou lidí stojí vlastně v protikladu pozitivního poselství Love Is The Seventh Wave.