Skip to content

Sly and The Family Stone – Everyday People

San Francisco bylo v 60. letech místem, kde vznikaly zcela zásadní hudební hity a jeden z nich si dnes připomeneme. Na hranici žánrů soulu, rocku či funku se vždy pohybovala skupina Sly and The Family Stone. Jejich prvním hitem číslo jedna byla Everyday People.

Skupina vznikla vlastně spojením dvou kapel, které v roce 1967 vedli dva bratři Sly a Freddie Stoneovi. Vzhledem k tomu, že většina hudebníků prošla gospelovými soubory a víra jim byla vlastní, i témata písní se točila kolem míru, lásky a porozumění. Nejprve zaujali Top 10 hitem Dance To The Music, ale skutečnou slávu jim přinesl až singl Everyday People.

Hit skupina natočila na podzim roku 1968 a nahrávání se zúčastnil klávesista Billy Preston, který už začínal být tehdy velmi známý (a brzy nahrával i s Beatles nebo Rolling Stones).  Hlavní hlas zpíval Sly Stone střídaný svou sestrou Rose.  Basista skupiny Larry Graham později řekl, že jde vůbec o první nahrávku, kde někdo (on) použil „slapování na baskytaru“ (speciální techniku hry, kdy se do strun tluče palcem, což přidává k tónu struny ještě zvuk úderu o krk basy nebo baskytary). Ovšem vzhledem k tomu, že na téhle technice postavil např. už George Gershwin skladbu Slap That Bass v roce 1937, je to tvrzení poměrně odvážné.

Písnička se stala obrovským hitem, na čtyři týdny ovládla americký žebříček (než ji vystřídala Dizzy od Tommyho Roea) a brzy ji přezpívali také Aretha Franklin, Staple Singers, Joan Jett and The Blackhearts, Supremes & Four Tops, Peggy Lee, Pearl Jam nebo Dolly Parton.
Everyday People zazněla také v mnoha filmech např. Určitě, možná nebo Purple Haze, pro televizní reklamu na jeden ze svých vozů si ji vybrala automobilka Toyota.