Skip to content

Shocking Blue – Venus

Občas se název v tvůrčím zápalu zkrátka nepovede. Většina posluchačů rádií zná největší hit skupiny Shocking Blue pod názvem She’s Got It. Nicméně jeho správný titul zní Venus (Venuše). Tak či tak, písničku zná celý svět a díky ní také legendu holandské rockové scény.
Největším aktivem kapely byl okamžik, kdy získala do svého kruhu zpěvačku Marisku Veres. Dcera francouzsko-německé matky a maďarského houslisty se mimo jiné proslavila tím, že když do skupiny nastoupila, první, o čem své spoluhráče ujistila, bylo, že na žádné romantické avantýry tady prostor nebude. Pokud ovšem byla Mariska chladná k mužům z kapely (a stejně tak k alkoholu či cigaretám), za mikrofonem ani v nejmenším.
Skladbu Venus napsal kytarista a zakladatel skupiny Robbie Van Leeuwen údajně ovlivněn písní Pinball Wizard skupiny Who (z rockové opery Tommy). Ve výsledku je ovšem melodicky téměř totožná se zapomenutou skladbou The Banjo Song, kterou pro svou skupinu Big Three napsal Tim Rose v roce 1963. Singl s americkou nahrávkou tehdy ovšem zcela propadl a ani kapela se nikdy výrazněji neprosadila, těžko tedy soudit, zda ji Van Leeuwen vůbec mohl někdy slyšet. Když mu ji jeden DJ po letech pustil, byl hudebník nad zjevnou podobností trochu v rozpacích. Věřme však, že jde skutečně pouze o náhodu. Perličkou je, že v kapele Big Three zpívala i Cass Elliot, budoucí opora Mamas And Papas.
Paradoxně byl hit Venus nakonec o něco úspěšnější právě v Americe (#1) než v domovském Nizozemí, kde se zastavil na #3. Stalo se vůbec poprvé v historii, aby se tak výrazně v Americe prosadila holandská skupina, a singlu Venus se zde prodalo více než milion kusů (celosvětově asi 7,5 milionu). Když Venuši v osmdesátých letech znovu přezpívala skupina Bananarama, i pro ni znamenala jedničku v žebříčku.
Ačkoliv takový mega hit už Shocking Blue nikdy nezopakovali, i tak měli velmi slušné úspěchy, prodali ve světě přes 13 milionů desek. Rozpadli se v roce 1974, později se ještě několikrát dali dohromady, což skončilo až v roce 2006, kdy Mariska Veres prohrála boj s rakovinou. Mariska sama hit Venus natočila ve 4 verzích: s Shocking Blue (1969), s Shocking Jazz Quintet (1993), v anglicko-španělské verzi s kapelou Formula Diablos (1997) a krátce před smrtí jako duet s holandským hercem Dolfem de Vriesem (2005).