Skip to content

Ronettes – Be My Baby

Naše televizní stanice rok co rok nasadí do svého programu film Hříšný tanec. Leckým sice vysmívaný snímek každoročně zabere nejen kvůli jednoduchému romantickému příběhu, ale i skvělé muzice, kterou v něm tvůrci použili. Jednou z jeho stěžejních písní je i Be My Baby dívčí skupiny Ronettes.
Ronettes bylo trio sester Ronnie a Estelle Bennettových a jejich sestřenice Nedry Talley. Od roku 1961 si postupně získávaly respekt prvními nahrávkami, ale sláva přišla teprve s rokem 1963, kdy se jich ujal jeden z nejúspěšnějších producentů hudební historie Phil Spector. Toho zaujala především hlavní zpěvačka (tehdy patnáctiletá) Ronnie; původně chtěl pouze ji, ale trio dívek drželo pohromadě a Spector se musel rozhodnout, zda chce raději všechny, nebo žádnou. Vzal tedy všechny, aby si po čase vzal za ženu právě jednu z nich.
Spector dívky nejdříve vyzkoušel jako doprovodné vokalistky a poté už vyrazily do světa samy za sebe se singlem Be My Baby, který napsali manželé a profesionální skladatelé Jeff Barry a Ellie Greenwich. Producent v té době ovšem stále veškerý svůj zájem směřoval pouze na Ronnie a údajně ve finální nahrávce z Ronettes zpívá pouze ona. Týdny ji nechal cvičit hlavní vokál a tři dny jej potom nahrával. Pro Ronnie to bylo peklo: „Na nahrávání Be My Baby jsem dřela opravdu tvrdě. Když kapela udělala doprovod a pak jsem nastoupila já. Zpívala jsem to pořád dokola, můj bývalý manžel už byl ke konci nesnesitelný, nechal mě jeden verš zpívat znovu a znovu a znovu. ‚Ne bejby, tahle ne,‘ a po padesáté zase dokola. Myslela jsem, že se zblázním.“
Ale vyplatilo se. Typicky hutný spectorovský sound „zvukové stěny“ a k tomu silné vokály (které v nahrávce podpořila svými hlasem i tehdy začínající a zcela neznámá Cher) singl vystřelily k vrcholu žebříčků a nové hvězdy byly na světě.
Existuje slavná historka o Brianu Wilsonovi, mozku skupiny Beach Boys – když poprvé v autorádiu slyšel tuto písničku, okamžitě auto zastavil a užasle nahrávku poslouchal. „Je pro mě naprosto zásadní,“ řekl Wilson v rozhovoru s redaktorem magazínu Q. „Ten zvuk, zvuková stěna, chlapče, já, když tu písničku poprvé slyšel z rádia, tak jsem musel okamžitě zastavit auto. Nemohl jsem tomu vůbec uvěřit. Refrén mě naprosto odrovnal, ty smyčce, to je melodie lásky. Ta písnička vám slibuje, že svět bude lepší.“
Brian ji dle svých slov poslouchal až stokrát denně a i v roce 2014 ji v rozhovoru označil za svou nejoblíbenější písničku ze všech (jeho odpovědí a poctou písničce byla balada Beach Boys – Don’t Worry Baby, kterou pro změnu po letech nazpívala na svou desku právě Ronnie Bennett-Spector). Producent Spector na Wilsonovu adresu vtipkoval: „Chtěl bych mít niklák za každého jointa, kterého Brian vykouřil, aby přišel na to, jak jsem docílil zvuku v Be My Baby.“
Ronettes po úspěchu singlu vyjely na turné s Rolling Stones, spřátelily se s Beatles, získaly Grammy, vydaly několik dalších úspěšných singlů, ale takový úspěch, jako měla Be My Baby, se jim zopakovat nepodařilo. Jak už bylo řečeno, Phil Spector se dokonce s Ronnie oženil, ale paradoxně se v té době jeho hudební zájem obrátil k Tině Turner a kariéra Ronettes rychle spěla k závěru. I ono manželství (skončilo v roce 1973) mělo hořké dohry v podobě soudních sporů – Spector si vynutil v rozvodové smlouvě, že Ronnnie nebude nikdy Be My Baby zpívat v televizi. Naopak Ronettes Phila později zažalovaly o nepřiznané tantiémy. Dokonce se proslýchalo, že právě Spector dlouho blokoval vstup dívek do Rock and Rollové Síně slávy, kam je ale nakonec v roce 2007 uvedl jejich velký fanoušek Keith Richards z Rolling Stones. Na ceremoniálu zazpívaly Ronnie a Nedra mimo jiné právě Be My Baby (Estelle na ceremoniálu byla též, ale kvůli hlasové indispozici už si netroufla zpívat).
Sama písnička je mezi 500 nejlepšími písněmi historie podle časopisu Rolling Stone, v roce 1999 byla uvedena do Grammy Hall Of Fame, přezpívali ji např. John Lennon, Bay City Rollers, Blue Öyster Cult, Searchers nebo Linda Ronstadt.