Skip to content

Queen – Save Me

Po odpočinkově rock and rollovém hitu Crazy Little Thing Called Love v roce 1979 nabídla skupina Queen svým fanouškům zase skladbu více ve „svém“ stylu. Šestitýdenní tah britským žebříčkem v roce 1980 ukázal, že jsou opět na bezpečné půdě. Další hitový zářez, který nás dnes zajímá, je skladba Save Me.
Zatímco autorem předešlého hitu byl zpěvák Freddie Mercury, Save Me byla v základu dílem kytaristy Briana Maye. Pro inspiraci sáhl do života ve svém okolí, prý popsal příběh přítele, kterého opustila žena. Výsledkem je tedy pro posluchače takřka neutrální „love song“, se kterým se dokáže ztotožnit každé zlomené srdce. Což skladbě pomohlo v prodejnosti, byť tentokrát Queen první desítka těsně unikla, singl nejvýš dosáhl na 11. pozici, o čemž si ovšem leckterá jiná skupina mohla pouze nechat zdát (skladba vyšla také na albu nazvaném The Game).
Na samotné nahrávce se nejvíc „vyřádil“ právě autor Brian May. Hraje na akustickou i elektrickou kytaru, piáno, syntezátor a samozřejmě přispěl doprovodnými vokály. Skupina také k singlu natočila videoklip. Režíroval jej Keith “Keef” MacMillan a obsahoval skutečné záběry skupiny prostřihané s animovaným snímkem (což bylo v té době velmi populární). Mimochodem snímky z pódia natáčeli v londýnském sále Alexandra Palace, kde téhož večera kapela vystupovala.
Píseň nechyběla v pódiovém repertoáru skupiny, později ji často oživoval i její autor Brian May. Ten ji zároveň díky jejímu názvu – Zachraň mě – začal využívat jako jakési logo pro své aktivity v oblasti týrání zvířat.