Skip to content

Pink Floyd – Wish You Were Here

Pink Floyd patří bezesporu k nejslavnějším skupinám historie rocku. Kdykoliv se někde objeví byť jen někteří z nich, už fanouškové doufají v oživení kapely.  Připomeneme si dnes titulní skladbu jednoho z jejich nejznámějších alb – Wish You Were Here.

Písnička Wish You Were Here vznikla z dvou primárních nápadů – hudební riff vymyslel (původně prý v mnohem rychlejším tempu) David Gilmour, text byl básní, kterou napsal Roger Waters inspirovaný osudem Syda Barretta, zakladatele Pink Floyd, který zejména pod vlivem drog v 60. letech ztrácel kontakt s realitou, až skončil zcela stranou uměleckého i společenského světa. Psychické poruchy v kombinaci s drogami ho nakonec natolik odtrhly od světa, že byl odkázán na opatrování pouze svou rodinou.

Celé album Wish You Were Here bylo tematicky věnované lidské komunikaci a ztrátě kontaktu mezi lidmi. Právě osud Syda Barretta Waterse při psaní textů velmi ovlivnil, protože se zcela apatický Barrett jednoho dne ve studiu během natáčení objevil. Členové jeho vlastní kapely obtloustlého a včetně obočí dohola ostříhaného a oholeného kamaráda zprvu vůbec nepoznali (vyholený Barrett se později ještě stal inspirací pro postavu z filmu The Wall, na albu Wish You Were Here je mu věnovaná i skladba Shine On You Crazy Diamond).

Pink Floyd později skladbu nevynechávali takřka na žádném koncertě.  Roger Waters i David Gilmour písničku dodnes hrají a skupina ji nabídla fanouškům i na jediném společném vystoupení od odchodu Waterse z kapely na akci Live 8 v roce 2005.