Skip to content

Zemřel Hilton Valentine

Odešel zakládající člen skupiny Animals, kytarista a člen Rock and rollové síně slávy Hilton Valentine. Jeho předehra k písni House Of The Rising Sun je jedním z nejvíce ikonických inter v historii rocku a popu. Zemřel v pátek 29. ledna, příčina smrti zatím nebyla zveřejněna, bylo mu 77 let.
Hilton (na snímku druhý zprava, na videu stojící za zpěvákem Ericem Burdonem) se narodil v North Shields, zprvu vystupoval se skifflovou kapelou Wildcats, roku 1963 se připojil k formujícím se Animals (tehdy Alan Price Combo). Prorazili hned prvním singlem Baby Let Me Take You Home (1964), ale mezinárodní slávu jim přinesl druhý singl, paradoxně velmi narychlo nahraná americká lidová píseň House of the Rising Sun (1964). Následovalo mnoho hitů jako I’m Crying (1964), We Gotta Get out of This Place (1965), It’s My Life (1965) nebo Don’t Let Me Be Misunderstood (1965). I po rozpadu kapely vydal několik sólových desek a v roce 1994 byl spolu s ostatními členy kapely uveden do Rock and rollové síně slávy. V posledních letech se vrátil ke svým skifflovým kořenům a natočil alba jako Skiffledog on Coburg Street (2011) nebo vánoční Merry Skifflemas! (2011).
Zpěvák Eric Burdon z Animals napsal: „Začátek opusu Rising Sun už nikdy nebude znít stejně!… Nejen, že jsi to hrál, ale tys tím žil! Z Hiltonova odchodu jsem zničený, prožili jsme spolu úžasné časy, Geordie, kamaráde. Z North Shieldsu do celého světa… Odpočívej v pokoji.“