Skip to content

Marvin Gaye – I Heard It Through The Grapevine

Marvin Gaye zpíval v kostele už jako malý chlapec, poté mu učarovaly tehdy moderní hudební styly: blues, rhythm and blues a rock and roll, zejména vokálně laděná forma zvaná doo wop. Prošel několika skupinami, ale rozjezd zbrzdila vojna. Když se z ní vrátil, zkoušel to jako studiový bubeník, ale když jej vzal do své „stáje“ slavný label Motown, bylo jasné, že je otázkou času, kde prorazí jako zpěvák.

Průlomovým Gayeovým singlem byl hit Stubborn Kind of Fellow v roce 1962, ale dnes se zastavíme u jeho jedničkového hitu z roku 1968 – I Heard It Through The Grapevine. Ten jeho autoři Norman Whitfield a Barrett Strong původně zamýšleli pro jinou hvězdu Motownu – Smokeyho Robinsona (a kapelu Miracles). Ti také písničku nahráli, ale pouze ji schovali na své album Special Occasion. Tak po ní sáhli Isley Brothers, ale jejich nahrávka se na desku vůbec nedostala. Tak šli autoři za Marvinem Gayem – ten ji tedy nazpíval, ale firma raději vydala jinou písničku jako jeho další singl a Grapevine zase šla do archivu. Čtvrtí, kteří ji nazpívali, byli Gladys Knight And The Pips a tak se konečně dostala na desku a také se stala poprvé hitem.

Marvin Gaye
hned po úspěchu kolegyně Gladys Knight dal svou verzi na aktuální album, a když se začala hrát v rádiích v Chicagu, konečně kývl i šéf Motownu (Berry Gordy), aby Marvinova verze taky vyšla na singlu. A Gayův první hit #1 byl na světě (ačkoliv měl už v té době více než 30 hitů v americkém žebříčku, nikdy nedosáhl až na vrchol). A byl to hit pořádný, sedm týdnů nepustil na vrchol nikoho jiného, což se žádné z ostatních hvězd Motownu do té doby nepovedlo.

Sám Marvin Gaye měl prý při nahrávání jinou představu než jeden z autorů, Norman Whitfield, který byl zároveň producentem nahrávky. Ale dal na autora, který jej donutil zpívat výš, než byl zvyklý a dobře udělal. Písni to dodalo zcela specifickou náladu.

Základ písničky napsal její druhý autor Barrett Strong. Ten žil v Chicagu a zaujal ho ve slovníku mladých lidí výraz „grapevine“, což je hroznové víno, ale také šeptanda. Proto onen zvláštní název, vypravěč se skutečně nedozvěděl, že je mu jeho dívka nevěrná z hroznového vína. „Nikdo to předtím do žádné písničky nedal, takže jsem si sedl k piánu a vymyslel základ s basovou linkou,“ řekl k písni Strong. Polotovar vzal k Whitfieldovi a poprvé spolu složili hit, což zopakovali ještě několikrát (Papa Was A Rollin’ Stone nebo Just My Imagination).

Píseň učarovala například Creedence Clearwater Revival, kteří udělali v roce 1970 její jedenáctiminutovou cover verzi na albu Cosmo’s Factory (po rozpadu kapely vyšla jako singl a stala se i menším hitem). Na první místo hitparády ji pak ještě jednou v roce 1981 vrátil Roger Troutman.