Skip to content

Lou Reed – Walk On The Wild Side

Říkal jsem si, že by mohla být legrace představit lidem postavičky, které nikdy nepoznali. Anebo možná ani nechtěli poznat,“ komentoval Lou Reed vznik písničky Walk On The Wild Side. A jaké jsou to postavičky? Lidé, které Lou Reed znal díky Andymu Warholovi, vesměs transvestiti, kteří si prostitucí vydělávali v New Yorku.

Joe Dallesandero, Holly Woodlawn, Candy Darling, Jackie Curtis… Jako inspirace Reedovi posloužily skutečné osobnosti, které můžeme vidět třeba i ve Warholově filmu Women In Revolt. Holly Woodlawn vzpomínal(a): „Jednou mi zavolal kamarád a povídá: ‚Rychle si pusť rádio!‘ Zrovna hráli Walk On The Wild Side. Vtipné na tom je, že jsem sice znala hudbu Velvet Underground, ale Loua Reeda jsem nikdy nepotkala. Tak jsem mu zavolala a ptám se, odkud to všechno ví. A on na to: ‚Holly, ty máš tu nejprořízlejší pusu ve městě.‘ Tak jsme se sešli a od té doby byli kamarádi.“

V době vydání Lou Reed konstatoval, že je to homosexuální písnička, charakterizoval ji slovy, že je „od něj pro ně“, ačkoliv sám Lou Reed byl založený bisexuálně. K velkému překvapení konzervativní BBC v tomhle případě cenzorsky nezasáhla a skladba se směla vysílat. Možná jednoduše proto, že cenzorům unikl výraz některých frází (např. „giving head“ je poměrně vulgární výraz pro orální sex). O homosexualitě se v sedmdesátých letech začalo poprvé otevřeně mluvit. Právě Reed, David Bowie nebo Elton John znatelně napomohli průlomu konzervativních myšlenek v tomto směru. Navíc tehdejší glam rocková vlna šla v módě naproti i transvestitům, často díky divokým výstřelkům podporovala ženské převleky i heterosexuálních zpěváků.

Producenty nahrávky byli velký fanoušek Reedovy tvorby David Bowie a další známý hudebník Mick Ronson (spolupracoval s Bowiem, Vanem Morrisonem, Eltonem Johnem nebo Bobem Dylanem). Bowie také přivedl jazzového saxofonistu Ronnieho Rose, který natočil emotivní sólo do závěru skladby. Na baskytaru hrál potom jeden z nejslavnějších studiových baskytaristů Herbie Flowers (T. Rex, Elton John, Al Kooper, Harry Nilsson, Cat Stevens, Serge Gainsbourg, Paul McCartney…).

Walk On The Wild Side
zůstává největším hitem Loua Reeda, v Británii singl zabodoval v Top 10, v USA v Top 20.