Skip to content

Leonard Cohen – Suzanne

Konkrétní ženy inspirovaly už milióny písní, ale některé z nich se zapsaly do myslí posluchačů více než jiné. Leonard Cohen kupříkladu složil slavnou Suzanne o skutečné ženě, manželce svého přítele. Natočil ji hned na své první album.
Leonard Cohen: „Písničku jsem začal skládat, aniž bych ještě věděl, že bude o nějaké ženě. Jen jsem věděl, že ji chci situovat do Montrealu, zdálo se mi, že je v ní nálada toho místa, které jsem miloval. A v určitém okamžiku jsem narazil na Suzanne Vaillancourt, což byla žena jednoho mého přítele. Oni byli ohromující pár, oba dva fyzicky naprosto okouzlující, všichni muži byli zamilovaní do Suzanne a všechny ženy zbožňovaly Armanda Vaillancourta.“
Celá píseň popisuje jedno konkrétní setkání Cohena s touto ženou, se kterou ve skutečnosti žádný poměr neměl. „Nebylo v tom nic… chci říct, myšlenky byly, ale nebyla žádná šance svádět tuto ženu. Za prvé byl Armand můj přítel, za druhé byli jako pár zkrátka nedotknutelní, nemohli jste chtít rozbít tak dokonalý pár, jakým byli.“ Přesto přiznal, že jej tato žena skutečně okouzlila a naznačil i milostný vztah, ovšem pouze v rovině představ:
Jednoho večera jsem na Suzanne narazil a ona mě pozvala k sobě domů dole u řeky. Měla tam takový podkrovní byteček udělaný ze skladu, uvařila mi čaj, ve kterém plavaly kousky pomeranče. A lodě pluly kolem a já se v duchu dotkl jejího dokonalého těla, jen v duchu, za daných okolností jiná možnost nebyla. Takže tak inspirovala písničku.“ (pozn. v angličtině Cohen popisuje onu situaci slovy, která zaznívají přímo v textu písně)
A jak se na Cohena dívala Suzanne? To prozradila v roce 2006: „Byla jsem to já, kdo určil hranice našeho vztahu, protože Leonard je dodnes velmi atraktivní muž, charismatický a sexy. A velmi mě to k němu přitahovalo, ale nechtěla jsem pokazit náš vzácný vztah a respekt, který jsem k němu cítila. Bála jsem se, že by sex něco z toho zničil. Namísto toho vznikl nádherný umělecký klenot.“
Suzanne nejprve vyšla jako Cohenova báseň. Poté, co jej do telefonu s melodií zazpíval zpěvačce Judy Collins, nazpívala ji ona na svou desku In My Life (1966). Sám autor ji následujícího roku nahrál na své debutové album Songs Of Leonard Cohen. Převzali ji také Nina Simone, Peter Gabriel, Noel Harrison, Fairport Convention, Harry Belafonte, Françoise Hardy, James Taylor nebo Nick Cave. U nás ji s textem Zdeňka Rytíře nazpíval Václav Neckář. Kapela R.E.M. se písničkou nechala inspirovat pro skladbu Hope (a z profesionality připsali Cohena jako spoluautora).