Skip to content

Searchers – When You Walk In The Room

Skupina Searchers se pojmenovala podle kovbojky s Johnem Waynem, kterou oba její zakladatelé Mike Pender a John Mcnally nadšeně obdivovali v místním kině (je pravdou, že snímek dodnes patří k zajímavějším westernům v bohaté Wayneově filmografii). První hit pro Searchers znamenal hned první singl (Sweets For My Sweet, 1963) a po tři léta patřili k bezkonkurenčně nejúspěšnějším liverpoolským skupinám. Jedním z jejich nejznámějších hitů zůstává píseň When You Walk In The Room.
Searchers sami sice skládali vlastní písničky, nesázeli však na jejich hitový potenciál a raději pro „áčka“ svých singlů vybírali skladby jiných autorů. Protože neměli vlastní tým, přebírali je hlavně z Ameriky, o což se staral bubeník a zpěvák Chris Curtis. S oblibou používal zajímavý trik – vybral píseň, která v originále nevzbudila žádný větší ohlas, a hit z ní udělali teprve Searchers. Právě na takové písně měl čich a skutečně mu to vycházelo. Příkladem je singl When You Walk In The Room.
Curtis obdivoval americkou zpěvačku Jackie de Shannon. Do jejího repertoáru chodil hledat hity často. Jackie sice byla známá, ale její singly zpravidla bodovaly pouze na vlažných pozicích první stovky. Díky tomu udělali např. Searchers miliónový hit z jejího nevýrazně bodujícího singlu Needles And Pins (Jackie – #84, Searchers – #1). A stejný recept zopakovali v případě skladby When You Walk In The Room, která se v roce 1963 v podání zpěvačky zastavila už na #99, zato Searchers ji v Británii poslali mezi trojku nejvyšších hitů. „Čekala jsem na kluka, co mě měl vyzvednout na rande,“ popisovala zpěvačka vznik písně. „Už je to dávno, ani netuším, jak se ten kluk jmenoval a rozhodně dodnes netuší, že ta písnička byla o něm. Měl tehdy zpoždění, já u sebe kytaru a opravdu moc jsem se těšila na tu večeři! A tak z toho vznikla písnička, byla to celé otázka jen chviličky.“
Pro samotnou kapelu byl singl důležitým bodem. Krátce předtím vyhodili kvůli osobním neshodám baskytaristu a zpěváka jejich prvních hitů Tonyho Jacksona. Čekalo se tedy, zda jeho ztrátu kapela unese, nicméně vzhledem k faktu, že tři poslední hity už beztak zpíval kytarista Mike Pender, Searchers až tolik neriskovali. Novým členem kapely se stal Frank Allen z konkurenčních Cliff Bennett And The Rebel Rousers a premiérově si rovnou zazpíval druhý hlas. „Chris /Curtis/ tehdy vymyslel, že bychom mohli dodat zajímavosti vokálům, kdybychom je nazpívali společně s Mikem Penderem,“ vzpomínal Allen po letech. „Zdálo se, že to funguje, dodnes tam je můj hlas jasně slyšet. Byl to vlastně jediný hitový singl, kde jsem výrazněji zpíval, konečně – nazpíval jsem jen pár albových písniček. Už tehdy jsem věděl, že jsem hlavně zpěvák harmonií, doprovodných hlasů a toho se držím.“ Zároveň písničku označil za nejlepší singl Searchers vůbec. „Nebyl to náš největší hit, ale byl myslím nejdynamičtější. Je to perfektní popová skladba.“
Hlavní hlas zpíval Mike Pender, který skladbu ozdobil i novou kytarou, dvanáctistrunným Rickenbackerem. „Za to mohli Beatles, dělali jsme nějakou televizní show, kde byli i Beatles a hráli svou nejnovější jedničku A Hard Day’s Night (Perný den),“ vzpomíná dnes Pender. „Pamatuju, že jsem poslouchal a u sóla zbystřil, znělo to trošku jinak než obvykle. Zvedl jsem oči nahoru a vidím, že mají Rickenbackera. John Lennon na něj hrál už dřív, ale tohle byla dvanáctka. Zrovna jsme chystali nový singl, tak jsem hned šel a tu kytaru si koupil taky. A to je ten zvuk When You Walk In The Room,“ dodává a stejně jako Allen označuje singl za nejlepší píseň jejich repertoáru (spolu s Goodbye My Love a Needles And Pins).
V roce 1981 When You Walk In The Room znovu vrátila do žebříčků americká zpěvačka Stephanie Winslow, která ji ale natočila v countryovém duchu. Přezpíval ji také Bruce Springsteen, Billy J. Kramer, Cilla Black, Status Quo, Agnetha Fältskog (Abba), Young Veins, Pam, Tillis, Paul Carrack a mnoho dalších interpretů.