Skip to content

Roy Orbison – Oh, Pretty Woman

Jsou okamžiky, kdy nesmrtelné hity mohou lehce vzniknout z drobné situace každodenního života. Kupříkladu když Roy Orbison a jeho skladatelský partner Bill Dees vymýšleli nový singl, vešla do pokoje Royova žena. Byla to krásná žena, tedy Pretty Woman…
Claudette Orbisonová neměla co na práci, a tak se rozhodla, že zatímco muži budou pracovat, ona půjde nakupovat. A protože Roy Orbison byl ten, kdo vydělával, do onoho pokoje si jednoduše přišla pro peníze, cash na nákupy. Dees na její přání zavtipkoval, že „pretty woman never needs any money,“ tedy že krásná žena přeci nepotřebuje žádné peníze. Orbison okamžitě zareagoval dalšími verši a písnička začala vznikat v rock and rollovém rytmu: „Roy zpíval a já bouchal do stolu rukama do rytmu, a než se Claudette vrátila, písnička byla hotová. Dodnes ji miluju, jakmile začal ten riff, všechno zaklaplo do sebe,“ vzpomínal Bill Dees. „Napsali jsme ji v pátek, další pátek byla nahraná a další pátek v obchodech. Byla to nejrychlejší deska, jako jsem kdy dělal. A popravdě to yeah yeah yeah si do Pretty Woman Roy vypůjčil od Beatles.“
Paradoxem života bylo, že singl o krásné Claudette sice vyletěl do čela žebříčků všude po světě, ale vztah Roye a jeho ženy se vzápětí rozpadl, když se ona zamilovala do jiného muže a od Orbisona odešla. Po dvou letech se jejich cesty opět spojily a oni se znovu vzali, ale Claudette bohužel o další dva měsíce později zemřela při nehodě na motocyklu, když jeli na společnou dovolenou. Dovršení Orbisonovy osobní tragédie znamenal o dva roky později požár domu, během něhož uhořeli dva z jejich tří synů.
Ačkoliv je Roy Orbison slavný spíše svými baladickými hity jako Only The Lonely, It’s Over či In Dreams, právě Oh, Pretty Woman zůstává dodnes jeho nejslavnější skladbou. Z čela amerického žebříčku sesadila The House Of The Rising Sun od Animals, z britského zase I’m Into Something Good od Herman’s Hermits. Nový život také písni na počátku 90. let vdechla stejnojmenná veleúspěšné komedie s Richardem Gerem a Julií Roberts.
Orbsion byl sice sám kytarista, ale slavný kytarový riff, který je v písni tak dominantní, hraje studiový hráč Billy Sanford, který později natočil mnoho skladeb také s Elvisem Presleym. Oh, Pretty Woman převzalo mnoho dalších hudebníků, např. Johnny Rivers, Al Green, Newbeats, John Mellencamp, Connie Francis, Van Halen, Bad News, Ray Brown, Jr., Green Day, Bon Jovi a zazpívali si ji na koncertě i Bruce Springsteen s Johnem Fogertym. U nás ji do češtiny přezpíval např. Karel Gott. V roce 2003 se její část dokonce objevila v písni Pretty Woman v jednom indickém bollywoodském filmu.