Skip to content

Rolling Stones – Heart Of Stone

Stejně jako včerejší hosté hudební knihovny, Hollies, i Rolling Stones slaví padesát let na hudební scéně. Podíváme se dnes do jejich úplných začátků, kdy ještě „opisovali“ od amerických bluesmanů, bude nás zajímat Heart Of Stone.

Americké blues a „dřevní“ rock and roll Chucka Berryho a jeho kolegů byly pro mladíky z Rolling Stones doslova náboženstvím, učili se každou americkou bluesovou desku, která se k nim dostala. Když se potom v Británii stali známými a Beatles otevřeli cestu anglickým kapelám do Ameriky, Stones tam vyrazili jako jedni z prvních. Odehráli své koncerty (mimo velká města byli prakticky neznámí) a nasávali bluesovou atmosféru. Během toho v listopadu 1964 v Los Angeles zaskočili do nahrávacího studia a natočili jednu z tehdy ještě mála vlastních písniček – Heart Of Stone, kterou společně napsali Mick Jagger s Keithem Richardsem. Jako host si na tamburínu a piáno zahrál producent a skladatel Jack Nitzsche, který s nimi pak často spolupracoval. Perličkou je, že Stones už v té době měli jednu nahrávku stejné písně hotovou z Anglie, dokonce tam na kytaru hrál pozdější člen Led Zeppelin Jimmy Page, ale tato verze zůstala v archivech až do vydání kompilace Metamorphosis.

Nová americká nahrávka Heart Of Stone rovnou ve Spojených státech zůstala, Stones ji tam vydali na singlu, a dokonce vyskočila do první dvacítky, což nemálo posílilo skladatelské sebevědomí Micka s Keithem k dalšímu skládání. V Anglii na singlu nevyšla, ale dostala se později na jejich album Out Of Our Heads.

V dalších letech po „Srdci z kamene“ sáhlo i pár dalších skupin, nejznámější asi Allman Brothers Band, ale natočili ji i Outcasts z Texasu a do 80. let ji vzali britští punkoví The Mekons.

Interpret: Rolling Stones
Autoři: Mick Jagger / Keith Richards
Rok vydání: 1964

Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook