Skip to content

Neil Young – Heart Of Gold

Neil Young je jeden z muzikantů, kterému je úplně jedno, co je zrovna moderní a co se žádá, a jede si prostě ve svém, nesleduje žebříčky a je spokojený stejně jako jeho fanoušci. I tak se podíval až na vrchol komerčního singlového žebříčku, a to s Heart Of Gold.

Heart Of Gold je jednou z písní, která vznikla v době, kdy se Neil vrátil k akustické kytaře po zranění zad, kdy nemohl dlouho stát a hrál raději v sedě s akustikou. Ačkoliv původně ji měl v hlavě spíše jako klavírní skladbu (a zprvu ji tak živě i hrál), nakonec se důraz přesunul na kytarový doprovod.
Natočil ji pak během session pro své album Harvest. Shodou okolností tehdy zrovna v Nashvillu byli James Taylor a Linda Ronstadt, kteří přijeli hostovat do programu Johnnyho Cashe, a producent Elliot Mazer je pozval na natáčení, takže v závěru písně slyšíme v pozadí jejich vokály.

Linda: „Seděli jsme při natáčení na gauči, ale i tak jsem si musela k mikrofonu kleknout na kolena, protože James je hrozně vysoký. Celou noc jsme pak zpívali ten vokál, nejvyšší tóny, jaké jsem byla schopná zazpívat, bylo to hrozně těžké, ale skoro nikdo to pak nedocenil. Ze studia jsme odcházeli až nad ránem.“

Slavná je ovšem i pozdější kritika písničky od Boba Dylana: „Když jsem žil ve Phoenixu v Arizoně kolem roku 1972, byla hitem Heart Of Gold, a to mě opravdu nudilo. Vypínal jsem rádio, kdykoliv ji pustili. Vždycky jsem měl rád Neila Younga, ale nudil mě kdykoliv jsem slyšel Heart Of Gold, musela to být jednička hrozně dlouho a já si pokaždé říkal: ‚Do prdele, to jsem já, vždyť když už to zní jak já, měl bych to taky zpívat já.‘

I přesto si Heart Of Gold zamilovaly statisíce lidí a přezpívaly ji desítky slavných, namátkou: Johnny Cash, Willie Nelson, Boney M, Roxette nebo The James Last Orchestra, u nás ji pak pod názvem Pojď proslavil Jiří Schellinger. V roce 2005 byla Heart Of Gold vyhlášena třetí nejlepší písní kanadské historie (ačkoliv se proslavil v Americe, Neil Young je původem Kanaďan).

Interpret: Neil Young
Autoři: Neil Young
Rok vydání: 1972

Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny