Skip to content

Mike Oldfield – Family Man

Mike Oldfield se v 70. letech proslavil koncepčními, převážně instrumentálními alby. V následujícím desetiletí mu ovšem zachutnal i hitový úspěch a vydal celou řadu singlů, na kterých se vystřídala řada sólistů jako Jon Anderson (z Yes), Bonnie Tyler, Roger Chapman nebo Maggie Reilly. Dnes si připomeneme hit právě s poslední jmenovanou zpěvačkou nazvaný Family Man.

Family Man zařadil Mike Oldfield v roce 1982 na své sedmé album Five Miles Out, jde o příběh muže, kterého svádí prostitutka, ale on odolá, protože je šťastný se svou rodinou. Píseň vznikla během natáčení desky a autorsky se na ní podílela řada muzikantů Oldfieldovy tehdejší kapely (sám Oldfield vymyslel melodický refrén). Text napsal z většiny klávesista Tim Cross, přičemž inspirací onoho charakterního muže mu prý byl další člen kapely kytarista Rick Fenn (souběžně také člen skupiny 10cc).

Vokál nazpívala další spoluautorka písničky Maggie Reilly, se kterou Oldfield začal spolupracovat v roce 1980. Margaret Elizabeth Legg Reilly prošla v 70. letech několik lokálně úspěšných skupin (Joe Cool nebo Cado Belle), ale skutečný úspěch přišel, teprve až když začala spolupracovat s Oldfieldem, pro jehož desky nazpívala hity jako právě Family Man, ale také To France, Mistake a především celosvětově úspěšný Moonlight Shadow. Family Man jí navíc jako spoluautorce vynesl cenu americké skladatelské asociace ASCAP.

Family Man se nejlépe prodával překvapivě v Kanadě, ale menším hitem se stal také v Oldfieldově domovské Anglii, přičemž dva roky po něm písničku znovu natočilo tehdy velmi úspěšné popové duo Hall & Oates a mělo s ní ještě větší úspěch než Mike Oldfield (ačkoliv s odstupem času můžeme s klidným svědomím říct, že předělávka úrovně originálu zdaleka nedosahovala).

Interpret: Mike Oldfield (zpěv: Maggie Reily)
Autoři: Mike Oldfield / Tim Cross / Rick Fenn / Mike Frye / Morris Pert / Maggie Reilly
Rok vydání: 1982

Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook