Skip to content

Meat Loaf – Dead Ringer For Love

Ačkoliv většina herců umí alespoň průměrně zpívat, málokterý začne svou kariéru skutečně dělit mezi obě profese a v obou mít vyrovnaný úspěch. Mezi ty, kteří to dokázali, patří např. Američan Marvin Lee Aday nebo jeho kolegyně Cherilyn Sarkisian, kteří si dokonce zazpívali jednu píseň společně. Že vám ta jména nic neříkají? Možná spíše tedy jejich umělecké pseudonymy – Meat Loaf a Cher.
Vznik písně Dead Ringer For Love spadá do historie amerického komediálního seriálu Delta House. Právě pro něj písničku spolu s dalšími spoluautory napsal Jim Steinman, hudební producent nejen Meata Loafa, ale také třeba Bonnie Tyler nebo později Céline Dion.
Steinman tehdy pro svého svěřence chystal koncepční autorské album Bad Or Good, jenomže divoký nedisciplinovaný Meat Loaf vyrazil na turné, na drogách zrovna nešetřil a nakonec se téměř vyčerpáním zhroutil. Projekt šel k ledu (nakonec ho natočil Steinman sám) a oba se sešli na spolupráci až na další desce Dead Ringer (Dvojče). Steinman si vzpomněl na melodii ze seriálu Delta House, upravil její text a nakonec z ní udělali přímo stěžejní skladbu celé desky. K nahrávání přizvali právě další hvězdu – Cher, která tehdy byla v komerčním útlumu a na hitovou písničku čekala dva roky (brzy poté její kariéru oživily právě filmové role ve snímcích jako Silkwoodová, Maska nebo Čarodějky z Eastwicku).
K singlu natočili i v „pomádovském“ duchu laděný videoklip a vyslali písničku do světa. V domovské Americe sice zapadl, ale Evropa našlápnutý rock and roll spolkla i s navijákem, v Británii nebo Irsku vyskočil až těsně pod vrchol žebříčku a dobře se prodával i v Holandsku, Švédsku nebo Rakousku. Album Dead Ringer se vzápětí v Británii vyšvihlo až na vrchol žebříčku.
Na kytaru na nahrávce hrál Davey Johnstone, dlouholetý spolupracovník Eltona Johna, na bicí zase Liberty De Vitto, bubeník Billyho Joela (ale také host na nahrávkách Eltona Johna, Beach Boys, Ricka Wakemana z Yes nebo Stevie Nicks z Fleetwood Mac). O perkuse se staral Jimmy Maelen, další „neviditelný“ muzikant, který hraje na deskách desítek slavných hudebníků (Peter Gabriel, Roxy Music, Dire Straits, Kiss, Michael Jackson, Mick Jagger, David Bowie ad.).