Skip to content

Mamas And Papas – Dedicated To The One I Love

Kvarteto Mamas And Papas umělo vzít i veleznámou písničku a předělat ji ke svému obrazu tak, že jejich posluchači ji brzy vnímali jako vlastní hit Mamas And Papas. V jejich hlasech a vokálních aranžmá byla totiž obrovská síla. Díky tomu si svého času doslova „přetáhli“ i starší hit Dedicated To The One I Love.
První verzi písně Dedicated To The One I Love poslali na vinylové desky 5 Royales v roce 1958 (napsal ji jejich kytarista Lowman Pauling s producentem Ralphem Bassem), velký hit z toho ale nebyl. O rok později ji přezpívaly dívky z vokální formace Shirelles, ale singl se zastavil už na #83, také tedy žádný zázrak. Nicméně to inspirovalo 5 Royales, aby ji přeci jen vydali ještě jednou. Opět z toho nebyla žádná velká bomba. Zato popularita dívek Shirelles mezitím rychle zesílila, a když ji o dva roky později také ony nabídly fanouškům znovu, už s ní bodovaly na #3 Billboardu.
V roce 1967 chystali třetí album Mamas And Papas, už za sebou měli fenomenální úspěchy s vlastními hity jako California Dreamin’, Monday Monday nebo I Saw Her Again, ale pro nové desky nestíhal jejich tvůrčí motor John Phillips skládat tolik nového materiálu, a proto si vypomáhali i předěláváním svých oblíbených písniček jako Twist And Shout (Isley Brothers, Beatles) nebo My Girl (Temptations). A právě také Dedicated To The One I Love, kterou poprvé sólo zpívala Michelle Phillips.
Michelle se tehdy do kapely vrátila po krátké vynucené pauze, kterou zapříčinily její románky s hlavním zpěvákem skupiny Dennym Dohertym a Genem Clarkem z Byrds (Michelle byla vdaná za zmíněného Phillipse). Z kapely ji na krátkou dobu vyhodili, ale poté vzali zpět a možná mělo být toto sólo tak trochu na usmířenou (do té doby všechna ženská sóla obstarávala Cass Elliott). Každopádně nápad zafungoval a Mamas And Papas písničku dostali ještě o příčku výš než před nimi Shirelles.
Zazpívali ji také ve slavné Ed Sullivan Show, ale překvapivě ji vynechali na úspěšném festivalu v Monterey, který jako jedni z organizátorů uzavírali. Dedicated To The One I Love později znovu poslali do hitparád Temprees (1972), Bernadette Peters (1981) a v reggae verzi Bitty McLean (1994). Mezi mnoha jinými ji nazpívala také Linda Ronstadt.