Skip to content

John Denver – Leaving On a Jet Plane

John Denver byl synem válečného hrdiny (původem z Německa) a matky s irskými předky. Žili ale v Americe, kde Johnovi jeho irská babička dala první hudební základy. Jasně tím určila vnukovu životní cestu, která rozhodně nekopírovala otcovu vojenskou kariéru. Změnil si příjmení z Deutschendorf na Denver a vrhl se do folkových vod.
Po několika bezvýznamných skupinách se stal členem zajímavějších Chad Mitchell Trio a právě pro ně napsal Leaving On a Jet Plane, původně pod názvem Baby I Hate To Go. Napsal ji na letišti, když čekal v hale během mezipřistání ve Washingtonu. Z nějakých důvodů ale skupině příliš nesedla, jejich nahrávka neměla zásadnější ohlas a nijak zvlášť nevyčnívala ani předělávka od dalších folkařů Spanky and Our Gang. John ji alespoň nahrál ještě sám jako demo a poslal svým kamarádům k Vánocům.
Zlom přišel, když ji Milt Okun (manažer Chad Mitchell Trio) nabídl další folkové skupině, triu Peter, Paul And Mary (těm, kteří jako první proslavili Dylanovu Blowin’ In The Wind). Trio písničku nazpívalo a v prosinci 1969 ji poslalo přímo na první místo žebříčků, odkud sestřelila skandovací píseň od Steam – Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye. Denver se ve stejné době vydal na sólovou dráhu a na své první album (Rhymes & Reasons) nahrál písničku také. Byl to začátek veleúspěšné kariéry (jeho nejznámějším hitem zůstává asi Take Me Home, Country Roads, která u nás zdomácněla v podání Pavla Bobka).
Po úspěchu cover verze od Peter, Paul And Mary přezpívala píseň i řada dalších: Frank Sinatra, Oliver, Kendalls, Swingers a řada dalších. Zakoupila ji dokonce pro reklamu společnost United Airlines a zazněla i ve filmovém hitu s Brucem Willisem Armageddon. Zavdala dokonce příčinu soudnímu sporu, když Denver zažaloval skupinu New Order, že neoprávněně použili motiv z písně na svém singlu Run 2 (nakonec se dohodli mimosoudně, ale nahrávka New Order nesmí nikdy vyjít na singlu).