Skip to content

Joe South – Games People Play

Joseph Alfred Souter, známější jako Joe South, byl původní „jen“ studiový hudebník a skladatel, ale poté, co do světa poslal svou písničku Games People Play, vše se tím pro něj změnilo a zrodila se hvězda. Alespoň na jeden hit.

Joe napsal několik písní např. pro rock and rollového zpěváka Gene Vincenta, jako studiový muzikant hrál na hitech jako Chain Of Fools (Aretha Franklin), Sheila (Tommy Roe) nebo The Sound Of Silence (Simon & Garfunkel), také na slavném albu Boba Dylana Blonde On Blonde. V roce 1969 pak přišel jeho okamžik slávy, když nahrál svoji písničku Games People Play, pro kterou ho inspirovala kniha o psychologických interaktivních hrách mezi lidmi. Nejen, že ji nazpíval, ale nahrál také všechny nástroje (stejným způsobem potom natočil celé album – byl jedním z prvních multi-instrumentalistů, který to udělal). Úspěch měl obrovský, odnesl si i dvě ceny Grammy včetně té, za nejlepší píseň roku.

Je ovšem pravdou, že melodicky hit velmi připomínal starou folkovou písničku Tit Galop Pour Mamou od Balfa Brothers, ačkoliv k soudnímu sporu nikdy nedošlo. Jakmile se Games People Play stala hitem, natočil ji také Freddy Weller ve více country duchu a měl s ní rovněž obrovský úspěch. Poté ji předělaly desítky dalších, namátkou: Petula Clark, Jerry Lee Lewis, Dolly Parton, The Tremeloes, Ike and Tina Turner, John Denver nebo Jools Holland.

Paradoxně zatímco Joe South už další srovnatelně velký hit nenazpíval, napsal vzápětí Rose Garden, jeden z největších hitů countryové hvězdy Lynn Anderson.

Interpret: Joe South
Autoři: Joe South
Rok vydání: 1969

Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny