Skip to content

Hollies – Carrie Anne

V šedesátých letech patřili Hollies k nejlepším skupinám Velké Británie. Zejména v období let 1966-1968 se prosadili i jako svébytní skladatelé a jejich písně suverénně konkurovaly i hitům Beatles nebo Rolling Stones. Jednou z nich byla Carrie Anne.
Nápad na text písničky se rodil postupně, zatímco kytarista Tony Hicks prosazoval „Hey Mister Man“ pod vlivem aktuálního hitu Mr. Tambourine Man (od skupiny Byrds), další člen skupiny Graham Nash chtěl dát do názvu jméno Marianne jako poctu zpěvačce Marianne Faithfull. Nash: „Carrie Anne začala skutečně jako písnička o Marianne Faithfull, která byla neuvěřitelně krásná a úžasně sexy. Jenže jsme neměli odvahu zpívat ‚Marianne‘, přece jsme nemohli přiznat, že jsme do ní všichni zamilovaní. Ale musím říct, že to skutečně bylo o ní, jen jsme neměli odvahu říct to přímo, tak jsme vymysleli to dívčí jméno Carrie Anne.“
Základ napsali kytaristé Graham Nash a Tony Hicks, hlavní zpěvák kapely Allan Clarke si pak vymyslel malou pěveckou mezihru: „Natáčeli jsme tehdy právě televizní show v Anglii a já šel ze šatny do kantýny pro něco k jídlu. Když jsem se vracel chodbou, slyšel jsem, jak Graham a Tony zpívají písničku, která zněla skvěle. Říkal jsem si, že bych měl radši rychle jít dovnitř a také k ní něco vymyslet, abych měl co zpívat. Myslím, že Tony se tehdy chtěl přiblížit Mr. Tambourine Man. Já potom vymyslel tu střední část, tak už jsem byl spokojený.“
Když později skupina měla Carrie Anne natáčet ve studiu, chtěla ji něčím ozvláštnit. Inspirace nakonec přišla sama. Cestou do studia angažovali pouličního hráče na bubny vyrobené z plechových sudů, takže zvukově trochu připomínaly vibrafon. Bubeník Bobby Elliott v dokumentu Look Through Any Window později vzpomínal, že se ve studiu snažili nástroj ještě palicí „doladit“, aby se hodil do tóniny písně, ale ve finále museli přesto nahrávku sóla maličko zrychlit, aby tónina sedla. Pouliční muzikant svou část natočil, ale po nahrávání zmizel, aniž by někomu řekl, jak se jmenuje, což dodnes zůstává záhadou.
Skupině se ale sólo natolik líbilo, že je dokonce nějakou dobu na koncertech pouštěli z playbacku. Graham Nash: „Věděli jsme, že to sólo je podstatnou částí písničky a že bychom ho měli mít na koncertech. Šli jsme proto do studia číslo 2 v Abbey Road a udělali si nahrávku, kde bylo jen odpočítání tempa, baskytara a ono sólo. Na koncertě se potom pustila, baskytarista se ztlumil a jen předstíral, že hraje, my jsme byli v tempu, protože nás nahrávka basy držela, a když přišlo sólo, ozvalo se najednou jakoby odnikud. Všichni jen zírali!
Carrie Anne se stala jedním z hitů léta 1967, a když se ve stejné době v Kanadě narodila jedna holčička, dostala podle ní jméno – Carrie-Anne Moss. O dalších třicet let později se tato dívenka proslavila coby herečka rolí Trinity v kultovním sci-fi Matrix.