Skip to content

Genesis – Land Of Confusion

Jenom několikrát se v historii někomu podařilo natočit album, které zpětně působí spíše jako deska typu Greatest Hits. Našli bychom takové v repertoáru Beatles či Bruce Spingsteena, někdo by možná navrhl Led Zeppelin, jiný Mamas And Papas nebo Boba Dylana. Ve výčtu by rozhodně nemělo chybět také album Invisible Touch skupiny Genesis. V letech 1986–87 z něj v Americe bezpečně zabodovalo v nejlepší pětce hned pět singlů za sebou.
Politická písnička o té špíně, ve které jsme žili,“ tak charakterizoval Phil Collins Land Of Confusion, jednu z mála skladeb skupiny Genesis, která se týkala politické situace. Což v polovině 80. let znamenalo především vztah USA a SSSR, studenou válku a hrozbu nukleárního konfliktu. Text písně napsal kytarista Mike Rutherford, pod celkem potom byla podepsána celá kapela.
Slavným se stal videoklip k písni, kde skupinu představují gumoví maňásci připomínající spíše hororový film o panence Chucky. Krátký snímek vznikl na bázi komediálního seriálu The Spitting Image (který kdysi na Nově inspiroval Gumáky), kde už si z Phila Collinse a Genesis dělali legraci dříve. Jenomže skupina se jejich legracemi bavila a navrhla, že by s těmito loutkami mohli udělat celý videoklip právě k písni Land Of Confusion. Na starost jej dostal dvorní režisér skupiny Jim Yukich a jeho práce nakonec získala cenu Grammy za nejlepší video roku 1987. Byla také nominována na cenu MTV, ale tu Genesis „vyfoukl“ jejich bývalý frontman Peter Gabriel s klipem k písni Sledgehammer. Loutky použili i na obal singlu, který zase parodoval ikonický obal alba With The Beatles z roku 1963. A s kapelou se ve videoklipu objevilo na osmdesát zpěváků, herců i politiků jako Ronald Reagan s manželkou Nancy, Michail Gorbačov, Margaret Thatcher, James Bond – Roger Moore, Sylvester Stallone, Tina Turner, Bruce Springsteen, Bob Dylan, David Bowie, Mick Jagger, Paul McCartney nebo Arnold Schwarzenegger.
Písnička Land Of Confusion zaujala i mnoho jiných umělců. Zmíní ji postava Patricka Batemana (herec Christian Bale) ve slavném snímku American Psycho. Zazněla i v seriálu Miami Vice (kde Phil Collins několikrát vystoupil v menší roli). Nahrávka navíc inspirovala hudebníky různých žánrů, aby ji přepracovali do jazzu (Daryl Stuermer), reggae (Fourth Dimension) či metalu (In Flames). Zcela po svém ji v roce 2011 originálně přepracovala také vynikající dívčí norská skupina Katzenjammer. A pro úplnost původní singl bodoval v Top 10 ve Švýcarsku, Holandsku, Irsku, Novém Zélandu, ale hitem byl i v Británii, Americe, Finsku či Rakousku. Nebylo proto divu, že také tvořil stabilní část koncertního repertoáru Genesis.