Skip to content

Crosby, Stills, Nash & Young – Teach Your Children

Do 70. let vstoupilo slavné trio Crosby, Stills & Nash posilněné o bývalého spoluhráče Stillse – Neila Younga. Hned první jejich společné album Déjà Vu více než splnilo očekávání a zapsalo se mezi nesmrtelnou klasiku. Na jeho stěžejním hitu ovšem Younga ještě neslyšíme, jmenuje se Teach Your Children.


album Déjà Vu

Teach Your Children napsal Graham Nash ještě jako člen skupiny The Hollies. Ačkoliv prvotní inspirací pro Nashe byla jedna z fotografií slavné fotografky Diane Arbus, šlo o velmi osobní písničku o jeho otci. Ten se v 50. letech, kdy Nash a jeho sestra dospívali,  dostal za drobnou krádež na několik měsíců do vězení, což zcela zlomilo jeho osobnost a v důsledku vedlo i k jeho předčasné smrti. Byl to okamžik, který Grahama Nashe v životě velmi ovlivnil a právě v této písni se k němu vrací, druhým tématem je pak protiválečné postelství.

Původně zněla skladba více folkově, countryový nádech jí přidal Stephen Stills a steel kytarou ho podtrhl ještě hostující Jerry Garcia z Grateful Dead (CSN&Y na oplátku slíbili pomoc při natočení jejich alba Workingman’s Dead).

CS&N později v 90. letech Teach Your Children znovu natočili pro kampaň na podporu boje proti AIDS. Mezi hosty skrývajícími se pod názvem The Red Hots nechyběla např. Alison Krauss nebo Suzy Bogguss. U nás písničku s českým textem Zní od Oskara Petra proslavili především Marsyas.

Interpret: Crosby, Stills, Nash & Young
Autoři: Graham Nash
Rok vydání: 1970

Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny