Skip to content

Crosby, Stills, Nash & Young – Teach Your Children

Málokdy se v hudbě stává, že se dají dohromady nejvýraznější postavy různých skupin a funguje jim to společně. Jednou z výjimek jsou Crosby, Stills & Nash. Dnes si připomeneme jejich Teach Your Children.


japonský obal singlu

David Crosby hrál v Byrds, Stephen Stills v Buffalo Springfield a Graham Nash v Hollies, ale koncem 60. let se ani jeden z nich v těchto kapelách příliš necítil. Když na jednom večírku zjistili, jak jim znějí hlasy dobře dohromady, bylo rozhodnuto. Navíc je po pár měsících podpořil ještě další člen Buffalo Springfield Neil Young, se kterým natáčeli druhé album Déjà Vu, právě na něm je i Teach Your Children, což byla osobní písnička Grahama Nashe.

Nash měl komplikovaný vztah se svým otcem, který naboural především okamžik, kdy otce zavřeli na několik měsíců do vězení, startujícím impulsem pro napsání písničky ale prý byla fotografie malého chlapce s granátem v ruce, kterou Nash viděl na výstavě fotografky Diane Arbus (Nash sám je nadšený fotograf amatér). K jejímu vzniku ještě dodal: „Chtěl jsem napsat tak osobní písničku, aby se s ní dokázal každý člověk ztotožnit, protože jakmile ji vydáte na desce a dostane se mezi lidi, oni si ji propojí se svými zážitky. Stylově jsem ‚Teach‘ psal jako takovou funky folkovou písničku, ale pak do ní Stephen  vymyslel ten country beat a to bylo to, co potřebovala, aby se z ní stal hit.

A hit se s z ní stal, v roce 1970 bodovala v americké Top 20 a Crosby, Stills & Nash ji po letech  roce 1994 přehráli ještě jednou s countryovými hosty jako Alison Krauss nebo Suzy Bogguss (skupinu tehdy pojmenovali jako The Red Hots a desku vydali pro charitu).

Původní nahrávka vyšla sice už pod hlavičkou skupiny i s Neilem Youngem, ale na této nahrávce Young ani nehraje, ani nezpívá.

Interpret: Crosby, Stills, Nash & Young
Autoři: Graham Nash
Rok vydání: 1970

Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny