Skip to content

Bobby Helms – Jingle Bell Rock

Od padesátých let vzniklo mnoho vánočních písní všemožných žánrů, rock and rollové, bluesové, folkové, countryové… Za úplně první rock and rollovou vánoční písničku se označuje Jingle Bell Rock, kterou poslal do světa Bobby Helms.
Bobby se přitom neproslavil jako rock and rollový hudebník, první hity nazpíval coby countryový zpěvák (zejména v padesátých letech byly však oba styly velmi blízké). Američané tedy znali Helmse díky Fraulein (1957) a později My Special Angel (1958), ovšem mezi tím si střihnul i jednu „dvanáctkovou“ vánoční písničku. Jingle Bell Rock poslal do obchodů jen pár dnů před Vánoci 1957, přesto ještě stihl zabodovat ve vánočním šílenství a singl vyskočil do první desítky.
Jak už název jasně napovídá, Bobby využil popularity písně Jingle Bells od Jamese Lorda Pierponta a nazpíval jakousi rockovější parodii na populární šlágr. Sám ovšem nebyl autorem písně, složili ji pánové Joe Beal a Jim Boothe. Ačkoliv spoluautorství by zjevně měl mít připsané také: „Nikdy jsem nedostal svůj kredit na té písni, protože jsem o tom tehdy moc nevěděl,“ vzpomínal trpce po letech. „Jingle Bell Rock neměl vůbec žádný bridge (část písně, která se melodicky liší od sloky a refrénu, pozn.). Šlo to stále stejně dokola. Dostal jsem ji jako demo, jen zpěv jednoho kluka za doprovodu elektrických varhan. Vůbec jsem to tehdy nechtěl dělat.“
Bobby Helms se ale nechal přesvědčit, od autorů dostal zelenou k úpravám, připsal tedy bridge a vzápětí se z písničky stala jeho nejslavnější skladba. Sám překvapen ohlasem po ní nakonec pojmenoval celé své album. Zatímco skladatelé Beal a Boothe v hudebním světě jinak nijak nezazářili, na nahrávce se podílel ještě jeden slavný hudebník. Kytarista Hank Garland se později snažil soudně dokázat, že skutečnými autory byli právě on s Bobbym Helmsem, protože prvotní nápad zcela přepracovali. Ostatně Hank Garland byl hvězdou, jehož jméno najdeme na deskách Elvise, Roye Orbisona, Everly Brothers, Johnnyho Cashe a desítek dalších umělců.
Písnička se brzy stala enormně populární. Vzápětí ji převzala Brenda Lee, instrumentálně ji nahrál Chet Atkins. A následovalo mnoho dalších předělávek. Do žebříčků ji vrátili hudebníci jako Chubby Checker s Bobbym Rydellem, dále George Strait, Aaron Tippin nebo Rascal Flatts. Předělali ji také Bill Haley & His Comets, Billy Idol, Bobby Vee, Dion, Eddy Arnold, Frankie Ford, Gary Lewis & The Playboys, Hall & Oates, Johnny Mathis, k.d. lang, Kylie Minogue, Lynn Anderson, Mary Wells, Michael Bublé, Neil Diamond, Platters nebo Ventures.