Skip to content

Ben E. King – Stand By Me

Když nikdo nechce nazpívat vaši písničku, není někdy od věci nazpívat si ji jednoduše sám, může vám totiž přinést největší hit vašeho života. Přesně to udělala pro Bena E. Kinga jeho rock and rollová balada Stand By Me.

Ben E. King totiž chvíli zpíval s vokální skupinou The Driffters a právě pro ně písničku napsal. Vycházela ze spirituálu Lord Stand By Me a profesionálně ji „učesali“ ještě rock and rolloví hitmakeři Jerry Leiber a Mike Stoller, kteří stojí např. za řadou Elvisových hitů (slavné intro na baskytaru bylo například nápadem Stollera). Driffters nicméně pracovali na jiném svém hitu Spanish Harlem a o Stand By Me zájem neměli. King ji tedy nakonec nazpíval sám ve vlastní produkci a vystřelil s ní na vrchol R&B žebříčku v roce 1961.

Písnička se rychle zařadila mezi rock and rollové standardy, dostala se do reklamy na Levi Jeans, během dalších let ji nazpívali třeba John Lennon (jeho energické verze si dle svých slov King obzvlášť cení), Otis Redding, Billy Joe Royal, The Searchers, Jimi Hendrix nebo Elton John, s chutí si ji jammovali taky Led Zeppelin, z mladších pak třeba Green Day nebo Lady Gaga, na desku ji ale nazpíval třeba také boxer Muhammed Ali. Celkově už je registrováno více jak 400 předělávek. Zařadila se i mezi první dvoustovku nejlepších RnR písniček podle časopisu Rolling Stone.

Stand By Me v podání Bena E. Kinga se znovu do první desítky amerického Billboardu vrátila ještě v roce 1987, kdy vyšla na singlu znovu jako promo ke stejnojmennému filmu natočeném podle Stephena Kinga (s Kieferem Sutherlandem, Riverem Phoenixem  a Johnem Cusackem v hlavních rolích). Tentokrát se zase v Británii dosáhla až na vrchol žebříčku.

Interpret: Ben E. King / Jerry Leiber / Mike Stoller
Autoři: Ben E. King
Rok vydání: 1961

Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny