Skip to content

Beatles – Here Comes The Sun

Prosadit se vedle Johna Lennona a Paula McCartneyho jako skladatel ve skupině Beatles bylo skutečně velmi těžké. Zatímco ale bubeník Ringo Starr se o to téměř ani nepokoušel, George Harrison se během let vypracoval na jejich rovnocenného partnera. Dnes tedy jedna z jeho písní…
Album Abbey Road vznikalo v nepříjemné době. Alespoň pro skupinu Beatles. Mezi jejími členy to už nefungovalo, velký kus práce vykonala ponorková nemoc, mnoho let byli prakticky neustále spolu, zpravidla zavření po hotelových pokojích. Když potom přestali koncertovat a měli více svého času, věnovali ho svým partnerkám a rodinám, což paradoxně v důsledku také vedlo k zhoršení vztahů (výraznou – byť novináři často zkreslenou – roli v tomto směru sehrála zejména Yoko Ono). K tomu ekonomické problémy firmy Apple, kterou Beatles založili, aniž by s obchodováním měli zkušenosti. Skupina se zkrátka hroutila a všem to bylo jasné. Podle slov producenta George Martina právě proto, že tušili, že album Abbey Road bude asi jejich poslední, nechali všechny spory stranou a udělali poslední skvělou desku.
Druhou stranu alba otevírala písnička George Harrisona Here Comes The Sun, ze které dobrá pozitivní nálada přímo čišela. Asi by bylo přitažené za vlasy hledat v ní uvolnění, které George mohl cítit z blížícího se rozpadu kapely. Byla to spíše nálada příjemného okamžiku, protože vznikla vlastně docela náhodou. George byl u kamaráda Erika Claptona a nad ránem šli do zahrady. Slunce právě vycházelo a Harrison brnkal na Erikovu kytaru a spontánně zpíval slova: „Slunce právě přichází, slunce právě přichází a já říkám, tak je to v pořádku…“
Sám Eric to popsal: „Bylo to jedno z těch nádherných jarních rán, myslím, že v dubnu, a my se procházeli po mé zahradě s kytarami. Což není věc, kterou bych normálně udělal, to byl Georgeův nápad. On byl kouzelný kluk. Sedli jsme si na konci zahrady, jen se dívali a slunce začalo zářit. Bylo to krásné ráno a on začal zpívat první slova písničky. Seděl jsem vedle a pozoroval, jak ta písnička vzniká.
Beatles začali na písničce pracovat jako trio počátkem července 1969. John Lennon měl týden předtím autonehodu ve Skotsku a nebyl ještě schopný se ke skupině připojit, proto na nahrávce není, a vokály nazpívali pouze George s Paulem. Později ji ještě sám George vylepšil několika úpravami (např. syntezátorem Moog). Dokonce natočil pro písničku i kytarové sólo, na které se nakonec zapomnělo a které objevili až po více jak čtyřiceti letech ve studiu producent George Martin se synem Gilesem a s Harrisonovým synem Dhanim (při přípravě dokumentu Living In The Material World).
Písničku nahráli také Richie Havens, Petr Tosh, Steve Harley (ten s ní bodoval i v britské Top 10), Nina Simone, Sheryl Crow nebo Gary Barlow pro reklamu firmy Marks & Spencer. Slavná je také verze, když písničku akusticky jako duet zahráli v roce 1976 v TV George s Paulem Simonem. V roce 2006 také Harrisonovi fanoušci na jeho webových stránkách zvolili právě Here Comes The Sun za svou nejoblíbenější píseň z jeho repertoáru.