Skip to content

Hollies – I’m Alive

Ačkoliv Hollies vydali více než tři tucty hitových singlů, je paradoxní, že na samotný vrchol britského žebříčku se v zenitu své  slávy podívali jedinkrát. Stalo se tak v roce 1965 s hitem I’m Alive.

V roce 1965 už Hollies patřili k jasným hitmakerům, v Top 10 měli hity jako Stay, Just One Look, Here I Go Again nebo Yes I Will. Přesto si stále nevěřili jako skladatelé, a ačkoliv v první desítce bodovala i jejich autorská písnička We’re Through, raději natáčeli skladby zkušenějších autorů. I’m Alive nebyla výjimkou.

Jejím autorem byl Clint Ballard, Jr., americký skladatel, jehož písničky zpívali Ricky Nelson, Connie Francis, Frankie Avolon a s velkým úspěchem řada britských skupin jako Wayne Fontana And The Mindbenders, Brian Poole & The Tremeloes, Swinging Blue Jeans či právě Hollies.
Už před Hollies získali demo nahrávku písničky Wayne Fontana nebo Gene Pitney, ale oba ji odmítli. Souběžně s Hollies ji natočila ještě jiná kapela z britského Manchesteru (odkud Hollies pocházeli), Toggery Five. Jejich kytarista Frank Renshaw později Hollies dokonce obvinil: „Tu písničku nám dal Wayne Fontana, řekl, že to není jeho styl. Nám se líbila naopak moc, objednali jsme si nahrávací session ve studiích Abbey Road a natočili ji s producentem Ronem Richardsem (producent také Hollies, pozn.). Jenomže on ji pustil Hollies a oni nám ji ukradli! Byl z toho jejich první #1 hit, ale mohl to být průlomový singl pro Toggery Five, protože to byla velmi dobrá píseň a popravdě byla naše verze ještě lepší než Hollies.

Hollies
skladbu natočili také ve slavných studiích Abbey Road 5. května 1965. Vymysleli si do písně i v té době poměrně nezvyklou inovaci – zdvojení bicích Bobbyho Elliotta. A ať už se to Toggery Five jakkoliv nelíbilo, v červnu 1965 Hollies sesadili z čela britského žebříčku gospel Elvise Presleyho Crying In The Chapel. Hitem se I’m Alive stala i v dalších evropských zemích (Německo, Holandsko, Norsko, Švédsko), stejně jako v Austrálii nebo Novém Zélandu. Překvapivě – ačkoliv byla Amerika už v zajetí tzv. britské invaze – ve Spojených státech singl propadl, resp. byl přijat jen velmi vlažně (#103).

Na usmířenou nabídli Hollies Toggery Five jiný možný hit, písničku Going Away, kterou jim napsal další hitmaker Graham Gouldman (autor hitů jako Bus Stop, No Milk Today nebo For Your Love). Kapela na ní sice začala pracovat, ale nakonec zůstala nevydaná stejně jako jejich verze I’m Alive, a Toggery Five zavál čas.