Skip to content

Elvis Presley – Can’t Help Falling In Love

Téměř všichni fanoušci Elvise se shodují, že v šedesátých letech utápěl svůj neobyčejný talent ve velmi obyčejných, a mnohdy až podprůměrných filmech. I písničky, které pro ně nazpíval, z většiny vzal čas, ale několik perel se přece mezi nimi našlo, jednou z nich je balada Can’t Help Falling In Love.

Tu napsal z většiny George Weiss, který byl za druhé světové války kapelník americké armády (a který vedle mnoha dalších napsal třeba také nesmrtelnou What A Wonderful World Louise Armstronga). Inspirací mu prý byla francouzská zamilovaná píseň z 18. století Plaisir d’Amour.

Can’t Help Falling In Love
byla určena pro tehdy nový Elvisův film Blue Hawaii, ale přesto málem skončila v koši – producenti filmu ji totiž odmítli a stejně tak tým, který Elvisovi hledal nové písničky. Sám Elvis byl sice velmi skeptický k písničkám, které pro filmy natáčel, ale když uslyšel Can’t Help Falling In Love, názory jeho „profesionálů“ šly k ledu a okamžitě si ji do filmu prosadil.

Trošku paradoxní je, že ačkoliv je to vedle Love Me Tender nejslavnější Elvisův „love song“, ve filmu Blue Hawaii ho nezpíval své sexy partnerce Joan Blackman, ale své filmové babičce. Samotný soundtrack z filmu se pak stal největším americkým komerčním trhákem a držel rekord prodejnosti až do roku 1977, kdy ho trumfli britští Fleetwood Mac s albem Rumours. A jeden drb ze zákulisí – producent Wallis během natáčení filmu nakonec zakázal herečkám, aby chodily na večírky, které Elvis často pořádal (ač sám byl prakticky abstinent), protože další den vypadaly prý na place vždy velmi „unaveně“.

Když se na konci 60. let Elvis vrátil na koncertní pódia, Can’t Help Falling In Love zpravidla vždy uzavírala jeho show. V roce 1993 ji pak do žebříčků v reggae úpravě vrátila skupina UB 40, další hitovou verzi nazpíval také Andy Williams v roce 1970.