Skip to content

Electric Light Orchestra – Don’t Bring Me Down

Electric Light Orchestra byl velmi ambiciózní hudební projekt, ve kterém hlavní taktovku držel především skvělý hudebník a skladatel Jeff Lynne. A více než padesát miliónů prodaných desek dokazuje, že to byla kapela skutečně velmi výjimečná. Dodnes se také řada jejích členů snaží na někdejší úspěchy navazovat pod upraveným, ale velmi podobným názvem kapely (jak ostatně víme i z několika koncertů v Čechách).

Don’t Bring Me Down je vůbec největším singlovým úspěchem kapely, pokud nepočítáme jejich spolupráci s Olivií Newton-John na desce Xanadu, která to dotáhla na vrchol (nejen) britského žebříčku. Zároveň je celé album Discovery, na kterém Don’t Bring Me Down vyšlo,  první deskou, kde Electric Light Orchestra nepoužili smyčce (posléze se díky tomu kapela o tuto sekci zmenšila).

Samotnou skladbu napsal Jeff Lynne na konci sessions alba Discovery, základ bicích použil zpomalený už z dříve natočené písně (On The Run), přidal piáno a další nástroje a teprve k hotovému podkladu vymýšlel slova na klasicky neutrální téma zamilovanosti. Ačkoliv tedy píseň vznikala relativně uměle, v úvodu slyšíme přes bicí Jeffa odpočítávat tempo, aby se „ostatní“ správně přidali.

Písnička se stala obrovským hitem, bodovala v první pětce v Americe i Velké Británii, ale do první desítky se probojovala také v Austrálii, Kanadě (#1), Holandsku, Rakousku, Německu, Irsku, Novém Zélandu nebo i v Jihoafrické republice. Dokonce se s ní budili astronauti na palubě raketoplánu Columbia v roce 1996. Zazněla v dlouhé řadě filmů, reklam a dostala se i do počítačových her. Znovu ji natočili i další hudebníci jako Status Quo, Jungle Brothers, Donna Loren a mnozí viděli její kopii v hitu Bad Romance od kontroverzní popové hvězdy Lady Gaga.