Skip to content

Eagles – James Dean

Těžko hledat mezi příznivci amerického countryrocku někoho, kdo by neznal skupinu Eagles. Přes dvě desítky hitů v americkém Billboardu a milióny prodaných desek po celém světě jsou více než výmluvným vysvědčením. A také těžko hledat nějakého filmového fanouška, který nikdy neslyšel jméno James Dean.

Je 30. září 1955, půl čtvrté odpoledne. Policista O. V. Hunter právě zastaví luxusní sporťák Porsche 550 Spyder, které o 10 mílí překročilo povolenou rychlost. V autě sedí dva cestující, německý technik Rolf Wütherich a populární herec James Dean. Oba jsou naštvaní za policistovu přísnost, protože chtějí zkusit, jak nové porsche jede. Odbočí proto na jinou silnici, aby se vyhnuli dalšímu omezení rychlosti. Dají si malé občerstvení a vyrazí po silnici 466. Dean se rozhodne dostat z auta, co umí, na přehledném úseku jedou povolených 85 mílí za hodinu (asi 140 km/h). Proti nim se rychle blíží světlý ford, který řídí třiadvacetiletý student Donald Turnupseed. Ten potřebuje odbočit doleva a tím překřížit dráhu blížícího se porsche. Naneštěstí si řekne, že to stihne… Náraz byl téměř čelní a Deanovo porsche dopadlo zle, mechanik i student sice přežijí, ale James Dean zemře dřív, než jej dovezou do nemocnice. Verdikt soudu později vyhodnotí nehodu jako nešťastnou shodu náhod.

O téměř dvacet let později americká skupina Eagles pracovala na novém albu On The Border. Nespokojeni s tím, jak producent Glyn Johns zdůrazňpval countyrový zvuk skupiny, „přeběhli“ k producentovi Billu Szymczykovi, který měl velké jméno např. díky spolupráci s B. B. Kingem. Jiskra přeskočila a album rychle vznikalo. Hitový materiál rostl přímo pod rukama Already Gone, Best Of My Love a také… James Dean.

Album skutečně splnilo očekávání, upevnilo jejich pozici v Americe a prorazili s ním v Británii. Best Of My Love se stala jejich vůbec první žebříčkovou jedničkou, ale hitem se stal i James Dean. Písnička jasně inspirovaná někdejší filmovou hvězdou, kolem které se díky předčasné smrti vytvořil kult a řada mýtů. Napsali ji členové skupiny Don Henley a Glenn Frey s kamarády Jacksonem Brownem a J. D. Southerem. Začali na ní pracovat už v době příprav alba Desperado, ale nehodila se tehdy do konceptu, a tak šla na čas k ledu. Dokončená byla právě až pro LP On The Border a kapela měla rázem další z hitů, který dodnes občas zahraje na svých koncertech.