Skip to content

Doors – People Are Strange

Být bohatý, slavný a obdivovaný vůbec nemusí znamenat, že je člověk také šťastný. To je pravda, kterou asi potvrdí většina celebrit, protože i tito lidé si pochopitelně musejí občas sáhnout na dno. Ale mnohdy je to u umělců moment, kdy vznikají nadčasová díla. Podobný případ je skladba Doors – People Are Strange.
Jim Morrison nebyl zrovna vzor vyrovnanosti a své nestálé stavy podporoval alkoholem, drogami a všemožnými excesy na veřejnosti. Ve svém nitru ale pravděpodobně až takový „frajerský rebel“ asi nebyl. Příkladem je vznik písničky People Are Strange, tehdy se Jim právě ponořil do deprese. Doors se dostali na vrchol a přišla sláva, ale Morrison se uspokojený necítil vůbec, naopak kolem sebe viděl stále více lidí, se kterými nedokázal komunikovat. V takové depresi přijel jednou domů za kytaristou Robbiem Kriegerem. Vyrazili si spolu do kaňonu, kde sledovali západ slunce a právě tam prý Jima napadala ona slova: „Lidé jsou divní, když ty jsi jiný, tvář se jim křiví, když jsi osamělý…“
Nabízelo se, a také se tak stalo, že text zhudebnil Robbie (kredit byl nakonec připsaný celé skupině), své kytarové sólo navíc při natáčení vystřihl na jediný pokus. Hostem na natáčení byl studiový baskytarista Douglass Lubahn. People Are Strange Doors zahráli také během svého vystoupení v Ed Sullivan Show, jediného, protože konzervativní Sullivan zlobivého Morrisona odmítl víckrát do show pozvat.
People Are Strange nakonec nebodovala tak vysoko jako předchozí singl Doors (Light My Fire), ale stala se přesto jedním z jejich nejznámějších hitů. V 80. letech skladbu znovu natočila liverpoolská skupina Echo & The Bunnymen, a to pro hororový snímek Ztracení chlapci (s Kieferem Sutherlandem v jedné z hlavních rolí). Tuto novou verzi produkoval klávesista Doors Ray Manzarek, a na nahrávce dokonce sám i hrál na klávesy. People Are Strange  tak znovu zabodovala v žebříčcích, zejména v Británii.