Skip to content

Dolly Parton – I Will Always Love You

V roce 2012 tragicky zesnula hvězda pop music Whitney Houston. Jedním z jejích největších hitů byla krásná balada I Will Always Love You podpořená ještě úspěchem filmu Osobní strážce, kde
Whitney hrála po boku Kevina Costnera. Dnes se podíváme, kam tehdy sáhla pro inspiraci.

I Will Always Love You
napsala hvězda country muziky Dolly Parton. A nebyl to „love song“ napsaný jen tak do počtu, aby měli zamilovaní, co poslouchat, Dolly k tomu měla osobní důvod. V roce 1967 ji jako nepříliš známou zpěvačku opakovaně přizval kolega Porter Wagoner do své zavedené koncertní i televizní show. Nazpívali spolu i řadu duetů (hned ten první The Last Thing On My Mind se dostal do Top 10) a právě díky tomu se Dolly Parton proslavila. Často spolu vystupovali až do poloviny 70. let, kdy se jejich cesty rozešly. A to byl právě moment, kdy Dolly Parton složila píseň I Will Always Love You (Vždy tě budu milovat) jako vyjádření díků za to, co pro ni Wagoner udělal.

Singl v roce 1974 vyskočil až na první místo country žebříčku, a když jej slyšel Elvis Presley, sám veliký fanoušek country, projevil hned zájem, že by písničku rád přezpíval. Elvis ale nechával veškerý business kolem muziky na svém manažerovi plukovníku Parkerovi, a ten byl skutečně businessman s velkým B. Dobře věděl, s jakým potenciálem pracuje a také jak jej využít. Každý autor písně, kterou Elvis nazpíval, musel přistoupit na to, že polovina autorských práv bude patřit Elvisovi, resp. firmě, kterou Parker zastupoval. Dolly Parton ale prokázala také obchodní talent a nabídku za takových podmínek odmítla, ponechala si práva na píseň pro sebe, což jí později vydělalo nemálo peněz.

Dolly
totiž natočila I Will Always Love You ještě jednou v roce 1982 pro komediální muzikál The Best Little Whorehouse In Texas, kde si zahrála po boku Burta Reynoldse. A skladba znovu vyskočila na první místo country žebříčku, přičemž zabodovala na nižším místě i popového žebříčku (#53). Nicméně o deset let později písničku nazpívala právě Whitney Houston, posunula ji stylově více k popu (s lehkým soulovým nádechem), získala za ni celou řadu cen a její verze bourala doslova všechny světové žebříčky (Amerika, Británie, Kanada, Austrálie, Francie, Německo, Japonsko…).

V roce 1995 se potom k I Will Always Love You znovu vrátila i Dolly Parton a nazpívala ji potřetí – a znovu z ní byl hit. Tentokrát duet s Vincem Gillem vynesl dokonce nominaci na Grammy.
Mezi další zpěváky, kteří ji přezpívali, patří např. Kenny Rogers, Linda Ronstadt, Sarah Washington nebo Roger Whittaker. V den, kdy Whitney Houston odešla, Dolly Parton zveřejnila svou reakci: „Mé srdce je jen jedním z miliónů, které zničila zpráva o smrti Whitney Houston. Vždycky jí budu vděčná a budu mít obrovskou úctu k nádhernému podání mé písničky a můžu opravdu ze srdce říci: Whitney, budu tě navždy milovat (“I will always love you”). Budeš nám všem chybět.“