Skip to content

Dire Straits – Brothers In Arms

Píseň Brothers In Arms měla v roce 1985 těžký úkol. Navázat na celosvětový úspěch předchozího singlu kapely Dire Straits, jejich vůbec největší hitu Money For Nothing. Nakonec to zvládla velmi obstojně, i když v jeho stínu přeci trošku skončila.

Album Brothers In Arms mělo obrovský úspěch a vyšly z něj hned čtyři hitové singly, vedle obou zmíněných ještě Walk Of Life a So Far Away.

Sama titulní písnička měla tentokrát vysloveně politický podtext. Mark Knopfler ji napsal jako reakci na tzv. válku o Falklandy. K té došlo mezi Británii a Argentinou při sporu o ostrovy nedaleko Argentiny. Spadaly historicky pod britskou vládu, ale Argentina si je chtěla připojit ke svému území a vylodila tam dokonce své vojáky. Byl z toho rázem ozbrojený konflikt (ač nebyl ve své době označen za válku), který Británie jasně vyhrála, ale ztratila při něm 258 vojáků. Píseň je brána i jako pocta těmto padlým. Ostatně Mark Knopfler znovu nazpíval Brothers In Arms v roce 2007 k 25. výročí konfliktu a výtěžek z prodeje šel na podporu veteránům z války.

Náladě písně i důvodům jejího vzniku odpovídal i citlivě vytvořený oficiální videoklip, který měl cele animovaný charakter a prolínaly se v něm záběry skupiny, rozbouřeného moře a vojáků. Singl se bere také za vůbec první v historii, který vyšel zároveň na vinylu i v digitálním formátu jako CD singl.

Ze známých hudebníků, kteří Brothers In Arms předělali, jmenujme např. Joan Baez nebo Metalliku. Zazněla také ve filmu Co se vlastně stalo s Robertem De Nirem nebo ve Spy Game s Robertem Redfordem a Bradem Pittem.
Paradoxně se písnička větším hitem než v Británii stala v sousedním Irsku, které s monarchií o nadvládě mělo samo letité spory. Bodovala i v Austrálii, na Novém Zélandě či v Holandsku.