Skip to content

Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick And Tich – The Wreck Of The „Antoinette“

Big beat a Shakespeare? Ale proč ne, anglický kvintet Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick And Tich uměl zaujmout své fanoušky prakticky všemi singly, které nabídl. Psali je pro ně dva šikovní hitmakeři, kteří složili i dnešní okénko hudební knihovny – The Wreck Of The „Antoinette“.

Kariéra skupiny začínala pod jménem Dave Dee And The Bostons. Když si je na zkušební nahrávání pozval úspěšný producent Joe Meek, pro skupinu svitla naděje na kariéru ve světě showbusinessu. Netušili, že Joe Meek je ale poněkud nevyrovnaná osobnost. Dave Dee: „On měl velmi zvláštní nahrávací techniky. Chtěl, abychom všechno hráliv polovičním tempu, aby to pak mohl zrychlit a přidat tam ty své triky. Tak jsme mu řekli, že takhle nahrávat nemůžeme. On vybuchnul, hodil po nás hrnek s kafem a zavřel se do jiné místnosti. Jeho asistent nám poté už jen oznámil, že pan Meek dneska natáčet nebude.“ Nicméně skupina zaujala skladatele Kena Howarda a Alana Blaikleyho, kteří s nimi začali spolupracovat a podíleli se i na tvorbě jejich image (včetně onoho z přezdívek poskládaného názvu).

Skupina byla s autory skutečně na jedné vlně a vzápětí sázeli do žebříčků hit za hitem jako Hold Tight, Zabadak, Bend It nebo The Legend Of Xanadu. A právě také The Wreck Of The „Antoinette“.
Úvodní recitativ The Wreck Of The „Antoinette“ byl inspirovaný verši ze hry Bouře od Williama Shakespeara. Následující text už ale patřil autorům písně. A chemie mezi skladateli a interprety opět zafungovala na jedničku, singl vyskočil do žebříčků všude po světě. Na skupinu tehdy zaútočila kritika, že jsou jejich písně příliš ploché, a zatímco singl stoupal v hitparádách, bránil skupinu frontman Dave Dee:Neděláme z toho vědu. Víte, v našich písních není žádné hluboké poselství, děláme prostě komerční popové písničky. Nesnažíme se o nějakou politiku, jde nám jen o to, aby naše nová deska zněla jinak než ta předešlá.“ Zároveň ale připouštěl, že je potřeba, aby se i komerční muzika vyvíjela a právě The Wreck Of The „Antoinette“ cítil jako vývoj v rámci Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick And Tich. Ať to pro kapelu byl vývoj nebo ne, singl byl velkým hitem – vůbec nejlépe si vedl na Novém Zélandu, kde z vrcholu žebříčku odsunul hit Eloise od Barry Ryana.