Skip to content

Crosby, Stills & Nash – Marrakesh Express

V roce 1968 stála skupina Hollies před rozhodnutím. Jejich progresivnější psychedelické pokusy na albu Butterfly a singlu King Midas In Reverse byly přijaty rozporuplně a oni se proto chtěli vrátit k osvědčeným popovým hitům. To ale už špatně nesl jejich hudebně nejvýraznější člen Graham Nash. Když proto kapela odmítla natočit jeho Marrakesh Express, byla to jedna z posledních kapek jeho odchodu.
Graham Nash písničku začal psát pod inspirací výletu z marocké Casablancy do městečka Marrakesh: „V roce 1966 jsem jel na dovolenou do Maroka a navštívil i město Marrakesh. Měl jsem tehdy lístek do první třídy vlaku a brzy zjistil, že je to zatracená nuda, však víte, starší ženské na úrovni, nebyla to moje kategorie. A tak jsem se šel podívat do dalších částí vlaku, což bylo úchvatné! Přesně, jak je to v písni, byly tam kachny a prasata a kuřata všude kolem, lidi tam mezitím měli i zapálené ohně. Ta písnička je naprostá skutečnost, všechno jsem to tam viděl.“
Hollies na písni začali pracovat, ale bylo jasné, že jediný, kdo má patřičný entusiasmus, je právě Nash a i on jej pod tlakem okolností rychle ztrácel. Zcela jiný přístup ale měli jeho noví kamarádi David Crosby (z Byrds) a Stephen Stills (z Buffalo Springfield), kteří naopak byli nadšení. Vše nakonec vyústilo v Nashův odchod z Hollies a založení tria Crosby, Stills & Nash. Právě na Marrakesh Express pak nová skupina vsadila jako na svůj první singl.
Singl vyšel společně s prvním albem kapely, a i když to nebyla žebříčková bomba (#17 v Anglii a #28 v USA) odstartoval veleúspěšnou dráhu tohoto tria a posléze kvarteta (posíleného Neilem Youngem).