Skip to content

Chicken Shack – I’d Rather Go Blind

V 60. letech britské skupiny přímo hltaly americký rock and roll. Nemalá základna skupin ale rock and roll jako takový ne snad odmítala, ale považovala jen za horší odnož klasického amerického blues.  Jednou z takových byli i Chicken Shack.

Kapela se rychle prosadila nejen díky tomu, že měla pro bluesovou kapelu nezvyklou zpěvačku – Christine Perfect, která sice byla „bílá“, ale jejími idoly byli právě američtí bluesoví zpěváci a zpěvačky. Kapelou pak pod vedením kytaristy Stana Webba prošla řada nejlepší britských bluesových hudebníků, jako byli bubeníci Hughie Flint, Rick Lee a Keef Hartley, baskytaristé Andy Silvester nebo Andy Pyle, klávesista Tony Ashton a řada dalších.

Jak už to tak u bluesových skupin bývalo, lidé kupovali spíš jejich alba, takže hitů v popových žebříčcích nemívaly zdaleka tolik jako jiní jejich více „popově“ zaměření kolegové. Nejinak tomu bylo i s Chicken Shack, nicméně v roce 1969 poslali i do popových hitparád písničku I’d Rather Go Blind.

Tu původně nazpívala jiná bluesová legenda – Etta James. Ve své autobiografii napsala, že ji poprvé slyšela ve vězení, kam přišla navštívit svého kamaráda Fugiho Jordana. Jordan: „Byl jsem už hrozně unavenej z toho, jak jsem pořád dole a vyřízenej. Byl jsem ve vězení a nevěděl jsem, kdy se tam odsud dostanu. Tak jsem si tam sednul k piánu a začal skládat…“

Etta James
ji poté upravila, ačkoliv kvůli daním byl jako spoluautor uvedený její tehdejší přítel Billy Foster. Etta se ji nesnažila prezentovat jako hit, schovala ji na své album Tell Mama a na druhou stranu singlu se stejnojmennou písničkou. Autorství nikdo neřešil, jenomže písničky si brzy všimli nejen posluchači, ale další zpěváci a předělávek rychle přibývalo, nebyli to jen Chicken Shack, ale také Rod Stewart, Koko Taylor, B. B. King, Paul Weller nebo v novější době Beyoncé, která písničku nazpívala pro film Cadillac Records, ve kterém  představovala právě Ettu James. A nazpíval ji i autor Ellington „Fugi“ Jordan, když jej v roce 1968 z vězení pustili.

Christine Perfect
získala díky I’d Rather Go Blind cenu pro nejlepší zpěvačku roku podle prestižního časopisu Melody Maker. Jenomže Chicken Shack se ze své nadané zpěvačky dlouho neradovali. Když blíže poznala Johna McVie, baskytaristu konkurenčních Fleetwood Mac, nejen že ji dostal před oltář, ale ještě i do své kapely. I’d Rather Go Blind potom zpívala i během jejich koncertů, ale to už je zase jiná kapitola.