Skip to content

Cat Stevens – Matthew And Son

Prvotní inspirací pro dnešní písničku hudební knihovny se stala vteřina během jízdy autobusem. Cat Stevens zahlédl výlohu obchodu, kde byl nápis Matthew And Son (Matthew a syn). Protože se nudil, než dojel do cíle cesty, vymyslel si k němu příběh, kterému posloužila za inspiraci i jeho přítelkyně. Netušil, že právě složil svůj první hit. Psal se rok 1966.
Stevens nejprve zkoušel založit skupinu, ale brzy zjistil, že raději bude vystupovat pouze sám za sebe. Potřeboval ovšem umělecké jméno. „Nějak jsem si neuměl představit, že by někdo přišel do krámu a zeptal se, jestli mají tu novou desku od Stevena Demetreho Georgiou,“ smál se později. Zaujal producenta Mikea Hursta, se kterým natočil první singl I Love My Dog. Ten se stal menším hitem, ale právě následující Matthew And Son Stevense proslavila, když v Británii vyskočila až na druhou pozici žebříčku.
„Měl jsem přítelkyni, která pracovala pro velkou firmu. Nelíbilo se mi, že tam tráví tolik času. A napadl mě riff, na který seděla slova Matthew And Son. Takže v tom byl takový sociální podtext, bylo to o lidech, kteří jsou otroky své práce.“ Singl vyšel den před Silvestrem roku 1966 a měl takový ohlas, že podle něj Cat Stevens pojmenoval i své první album.
Ačkoliv byl zpěvák v době natáčení teprve začínajícím hudebníkem, na nahrávací session jeho producent objednal zkušené studiové hvězdy. Na kytaru hrál Alun Davies, na basu John Paul Jones (později Led Zeppelin), na klávesy Nicky Hopkins (Rolling Stones, Kinks, Jeff Beck, Who…).
„Lidi si hodně oblíbili tu písničku Matthew And Son, ačkoliv jsem nikdy nepracoval v takové ani podobné firmě,“ vzpomínal autor v roce 1972. „Ale můj otec v jedné takové pracoval. Jen dělal a dělal a dělal, ani nevěděl, proč to dělá. Chci říct, pracovat je fajn, ale musíte vědět, proč to děláte a proč to chcete dělat.“ Na otázku, proč pracuje on, dodal: „Abych mohl komunikovat s lidmi. Myslím, že hlavně proto. Pracuji, abych se naučil komunikovat i sám se sebou, protože to je také těžké, ale zlepšuje se to.“
Píseň zazněla např. ve filmu o rock and rollu šedesátých let Stardust (natočeném v roce 1974).