Skip to content

Bruce Springsteen – Dancing In The Dark

Je to jeden z paradoxů světa hitových desek. Bruce Springsteen měl pocit, že napsat hitový singl je pro něj příliš těžké. Vypsal se z těchto pocitů do písně Dancing In The Dark a vzápětí se z ní stal (dle umístění v žebříčku) největší hit jeho kariéry…
“Vstanu večer a nemám co říct, vrátím se domů ráno, ale ulehám se stejným pocitem. Jsem jen unavenej, unavenej a znuděnej sám sebou…“ Taková slova zpívá Bruce hned v úvodu skladby. Jeho deprese nebyla bezdůvodná, v roce 1984 si o hitovém singlu nechával zdát. Od poslední Top 10 desky (Hungry Heart) uběhly bezmála čtyři roky, další singly z alba River měly pouze vlažný ohlas a „pětačtyřicítky“ z úspěšného LP Nebraska nezabodovaly vůbec.
Dancing In The Dark ovšem opět znamenala průlom. Bodovala ve většině západních žebříčků a znovu nastartovala Bruceovu kariéru o měsíc později korunovanou veleúspěšným albem Born In The U.S.A. (sedm písní z něj zabodovalo v Top 10). Sám singl vyhodnotila anketa časopisu Rolling Stone za vůbec nejlepší desku roku. Přinesl Springsteenovi také první Grammy (za mužský pěvecký výkon). Tehdy byl také Bruce nejblíže k vrcholu amerického Billboardu (kam paradoxně dosud nikdy nedosáhl), na vrchol ho nepustila pouze kapela Duran Duran s hitem The Reflex.
Písničku později do svého repertoáru převzalo mnoho umělců, včetně Tiny Turner, skupiny Shadows, ale sáhla po ní třeba také Londýnská filharmonie a na koncertě si ji zahrál sám Bob Dylan.
K písni vznikl i videoklip často vysílaný na MTV. K němu nabídneme perličku pro fanoušky seriálu Přátelé. Videoklip se celý odehrával na pódiu – snímek kopíroval Bruceovo koncertní vystoupení. Show ovšem nebyla natáčená na skutečném koncertě, publikum představoval najatý kompars. V jednu chvíli Bruce dokonce na pódium pozve fanynku, aby si s ním zatancovala. Není jí nikdo jiný, než tehdy dvacetiletá začínající herečka Courtney Cox (vedle role Moniky v seriálu Přátelé, také Vřískot nebo Ace Ventura: Zvířecí detektiv). „Byla jsem herečka, tak jsem zkrátka šla na konkurs,“ smála se později. „Připadala jsem si tak trapně, že jsem si myslela, že tu roli můžu dostat. Musela jsem nejdřív zatancovat u něj v kanceláři…“ Dodejme, že videoklip režíroval slavný režisér Brian DePalma (Carrie, Neúplatní, Mission: Impossible…).
Samotný klip hodně napomohl přiblížit Bruce mladšímu publiku. „To video bylo skvělé,“ komentoval to později, „protože jsem zjistil, že mě díky němu objevili lidé, kteří moji muziku vůbec neznali. Dost často to byly děti. Pamatuju, jak jsem byl někde na pláži a přišlo ke mně děcko, malý sedmi, osmiletý kluk, myslím, že se jmenoval Mike, a povídá: ‚Viděl jsem tě na MTV, naučil jsem se ty tvé pohyby…‘ Tak povídám, že se na ně teda podíváme. On začal tančit Dancing In The Dark a byl v tom zatraceně dobrý!“