Skip to content

Bruce Springsteen – Born In The U.S.A.

Bruce Springsteen, americký zpěvák a skladatel a jedna z největších stálic hudebního průmyslu. Zatímco mnoho jeho současníků je už dávno za svým zenitem, Bruce vydává stále jedno album za druhým, hraje jeden koncert delší než druhý a sklízí za oboje zasloužený ohlas i chválu. Celkově prodal už přes 120 miliónů desek. Připomeneme si dnes titulní píseň jeho vůbec nejprodávanějšího alba (přes 18 milionů prodaných) z roku 1984, patnáctinásobně platinového Born In The U.S.A.

Mnoho lidí se domnívá, že hit Born In The U.S.A. je ukázkou amerického patriotismu, ale ve skutečnosti je tomu spíše naopak, čemuž už nahrává původní pracovní název Vietnam. Springsteen se tehdy rozhodl napsat písničku o veteránech z Vietnamu, které Amerika dlouho ignorovala jakožto navrátilce z prohrané bitvy.  Springsteen text upravil poté, co mu nabídl práci dvorní scénárista Martina Scorseseho Paul Schrader (např. Taxikář) na hudbě k  filmu pojmenovaného Born In The U.S.A. (později přejmenovaného na Light Of Day). Titul se Bruceovi tak líbil, že jej nakonec použil a pojmenoval podle něj jak hitový singl, tak celé album (mimochodem první komerční deska, která se v Americe souběžně lisovala jako LP i CD).

Samotnou písničku Bruce psal už pro předchozí album Nebraska, ale nakonec si ji nechal právě až jako úvodní skladbu další desky nazvané přímo podle ní. Fotografku Annie Leibowitz zase název inspiroval pro vznik slavného obalu LP desky, na kterém je pouze Springsteenův zadek v odřených džínách před americkou vlajkou. Tato “neuctivost” Bruce prý po několika letech trochu mrzela. Ale jak tehdy komentoval: “Není v tom žádné skryté poselství, můj zadek jednoduše vypadal lépe než můj obličej.”

Velký zájem o skladbu měla také automobilka Chrysler, která z písničky chtěla udělat svůj hlavní reklamní spot, ale Springsteen zůstal  věrný své zásadě neprodat muziku do reklamy a odmítl i údajnou nabídku dvanácti miliónů dolarů. Žebříčkově si nakonec hit vedl lépe v Británii než v Americe, i když do Top 10 se dostal v obou zemích (UK #5, USA #9).